1 Andrej Babiš mladší

GIBS prověřuje policistu, který nedbale vyšetřoval údajné zavlečení Babiše juniora na Krym

, NOVÉ

Témata: , ,

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) prověřuje okolnosti případu, kdy měl policista smést ze stolu případ údajného zavlečení Andreje Babiše juniora, který loni e-mailem policii napsal, že měl být unesen na Krym. GIBS prověřuje od ledna 2019 jednoho policistu. Informoval o tom deník Právo. 

„Ta věc je v prověřování. V lednu byly zahájeny úkony trestního řízení pro možný trestný čin maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Nyní probíhají výslechy, analyzují se některé listiny, takže závěry, jestli bude někdo obviněn, či věc skončí odložením, ještě nejsou,“ potvrdil v úterý deníku Echo24 dozorující žalobce z pražského Městského státního zastupitelství Ondřej Šťastný.

Podle informací Práva má GIBS prověřovat jednoho policistu, to však žalobce pro deník Echo24 odmítl v úterý potvrdit. Šťastný zároveň nekonkretizoval, jak dlouho by GIBS měla postup policie prověřovat. „Pokud se zeptáte za měsíc, za dva, mělo by v tom případu být už jasněji,“ dodal Ondřej Šťastný.

Syn premiéra Andreje Babiše (ANO) napsal počátkem ledna 2018 e-mailem policistům vzkaz, ve kterém uvedl, že měl být unesen. „Byl jsem unesen na Krym. Teď se nacházím na Ukrajině u své přítelkyně. Čeká mne nedobrovolný psychiatrický zákrok. Můj otec potřeboval, abych zmizel po čas kauzy Čapí hnízdo,“ napsal Andrej Babiš mladší v době, kdy byl u své přítelkyně ve městě Krivoj Rog.

Případ začal vyšetřovat policista, kterého nyní prověřuje GIBS. Vyslechl například Babišovy právníky nebo Petra Protopopova, jenž měl premiérova syna na Krym zavléct. 

Policistu tehdy uspokojila Babišova fotografie ze Slovenska, kterou mu Petr Protopopov ukázal. Na té byl vyfocený Andrej Babiš mladší se svou matkou a čerstvými novinami v ruce.

Vyšetřovatel kauzu uložil tzv. ad acta, aniž by ale vyslechl přímo Andreje Babiše juniora. Policie nyní případ znovu prověřuje, zároveň ale koná i GIBS. Ta se ale k případu odmítla vyjádřit. „Nebudeme se k tomuto případu vyjadřovat, informace podává výhradně dozorující státní zástupce,“ řekla deníku Echo24 stručně mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Andrej Babiš už několik měsíců pobývá ve Švýcarsku, je zároveň tamním občanem. Žije tam se svou matkou. Policistům se však stále nedaří premiérova syna vyslechnout, překážkou má být zdravotní stav Andreje Babiše mladšího. Je to přitom klíčová postava v kauze dotací na areál Čapí hnízdo, kvůli které je stíhán. Policie však stále neukončila své úkony, zejména i kvůli nemožnosti výslechu Babiše mladšího. Proto kauza nepokročila dále a premiér nebyl obžalován.

Čtěte také: Vyšetřovatelé kauzy Čapí hnízdo žádají více času. Případ plánují uzavřít až v dubnu

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.