Rodí se nová pražská koalice. Na primátora si věří Hřib a Čižinský

Rodí se nová pražská koalice. Na primátora si věří Hřib a ČižinskýNOVÉ
Jan Čižinský (vlevo) a Zdeněk Hřib (vpravo). Foto: Jan Zatorsky Foto:

Koláž: 

Domov

Kdo bude vládnout v Praze?

Karolína Vaverková

Od noci ze soboty na neděli se rodí nová pražská koalice, která povede příští čtyři roky Prahu. O spolupráci vyjednávají Praha Sobě, Piráti a koalice TOP 09 a STAN. Stranou koaličních vyjednávání zůstává vítězná ODS, proti níž se vymezuje hlavě Praha Sobě, a v Praze dosud vládnoucí ANO. To se do pražského magistrátu dostalo jako poslední. Vypadá to tedy, že příští primátor vzejde z trojice europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, lídr Prahy Sobě a poslanec Jan Čižinský, nebo pražský lídr Pirátů Zdeněk Hřib.

Piráti a Praha sobě se na nedělní schůzce dohodli, že budou usilovat o vytvoření koalice na pražském magistrátu spolu se STAN a TOP 09. Obě strany ale mají zájem obsadit pozici primátora svým lídrem. Piráti už avizovali, že budou chtít získat post pro Zdeňka Hřiba. Mají ale totožný počet zastupitelů jako Praha Sobě, ta má ambice do primátorského křeslo dosadit Jana Čižinského.

Na debatu o příštím primátorovi je ale dle Čižinského brzy. „O post pražského primátora máme zájem, protože Pražané dali nejvíce hlasů mně. O post budeme usilovat. Tuhle debatu jsme ale odložili na dobu, až bude jasný programový průnik,“ uvedl v neděli Čižinský.

Jaký bude klíč k nalezení primátora, když jsou všechny tři strany možné koalice stejně silné, zatím není jasné.

Koalice potřebuje v 65-ti členném zastupitelstvu Prahy 33 hlasů, případná rada složená ze Spojených sil pro Prahu, Prahy Sobě a Pirátů by mohla vládnou pohodlnou většino 39 hlasů.

Stranou vyjednávání o možné koalici stojí ANO a vítězná ODS. Občanští demokraté sice v neděli jednali se Spojenými silami pro Prahu (TOP 09 a STAN), Piráty a ANO, podle politiků ale šlo jen o informační schůzky. Praha Sobě odmítla jednat jak s ODS, tak s ANO. Jednání ODS s koalicí TOP 09 a STAN bylo pouze o programu, jako jednání mezi ODS a Piráty. Podle aktérů nepadl žádný návrh na podobu vládní koalice pro hlavní město.

Podobný charakter měla i večerní schůzka ODS s ANO, na zárodek koalice to také nevypadá. Lídr pražské ODS a jednička na kandidátce exprimátor Bohuslav Svoboda totiž uvedl, že ANO pro něj nemá koaliční potenciál. Strany jednaly o svých programech a v některých bodech našly společnou řeč. Podle zástupců ANO se hovořilo například o dostavbě silničních okruhů nebo rozpohybování trhu z byty v Praze.

Sám premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš uvedl, že by ANO mělo v Praze zůstat v opozici. Píšeme o tom zde.

ANO bude v Brně jednat o koalici s ODS, KDU-ČSL a ČSSD

Koaliční vyjednávání se rozjela i v Brně. Většinu mají ODS a ANO, vítězné ANO ale hodlá kromě ODS jednat o koalici i s KDU-ČSL a ČSSD. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál v neděli uvedl, že se v příštích dnech uvidí, zda se strany dohodnou na magistrátní koalici, nebo bude počet nižší případně rozložení jiné. ANO chce ještě jednat i s Piráty. Zbývá pak už jen SPD, se kterým nechce ANO ani ODS jednat.

ANO a ODS mají dohromady nadpoloviční většinu, utvořit chtějí ale širší koalici.

Podle jedničky ODS Markéty Vaňkové si zástupci stran musí sednout nad programy. Jednat se bude v příštích dnech. „Potom uvidíme, jestli najdeme shodu,“ uvedla v neděli Vaňková. Podle Vokřála by ANO mělo předběžně zájem o oblast investic a majetku, podle Vaňkové ODS zase o oblast dopravy, sociálních věcí nebo o kulturu, ČSSD by podle lídra Olivera Pospíšila měla zájem například o bytovou politiku, lidovci zase o životní prostředí. Zatím není jasné, komu by připadlo územní plánování, které bude v tomto volebním období jednou ze zásadních záležitostí. Brno má totiž více než 20 let starý územní plán, který přestane platit na konci roku 2022. Do té doby Brno musí vytvořit plán nový.

Do zastupitelstva Brna se naopak poprvé od revoluce nedostala KSČM. Pětiprocentní hranici nepřekročilo ani hnutí Žít Brno, Zelení a TOP 09, všechny tři subjekty přitom byly v koalici s ANO a KDU-ČSL. O propadu recesistického hnutí Žít Brno jsme psali zde

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Pospíšil chce o primátorovi jednat i s ODS, Čižinský s nimi mluvit nehodlá

Babiš mě pochválil před nastoupenou jednotkou. Dál se mnou počítá, chlubí se Stuchlík

Boj o pražskou radnici vyhrála ODS. Přesto může skončit spolu s ANO v opozici

Související články