Spor o platy učitelů. Valachová mluví o podrazu ze strany ANO
KOALIČNÍ SPOR O PLATY UČITELŮ
Stranou schvalování zrušení superhrubé mzdy zůstalo vyjednávání o platech učitelů na příští rok. Pedagogové totiž měli být jednou z mála profesí, která měla dostat přidáno na příští rok. Ve výsledku ale učitelé dostanou daleko méně, než na čem byla shoda s odbory ale také i mezi stranami ANO a ČSSD. Někdejší ministryně školství Kateřina Valachová pak celé jednání přirovnala k podrazu a naznačila, že pokud by to věděla dřív, tak by pro rozpočet na příští rok ruku nezvedla.
Platové tarify učitelů se mají podle návrhu zvednout o čtyři procenta v příštím roce. Kromě pedagogů dostanou přidáno zdravotníci a pracovníci v sociálních službách, na které má připadnout navýšení o deset procent. Velkou vlnu nevole ale vyvolalo jednání o učitelích, kteří mají dostat méně, než jak zněl původní slib. Ministerstvo práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) pak v návrhu uvedlo, že se menší přidání děje na základě ministerstva školství Roberta Plagy (ANO). Právě resort školství měl návrh upravit z dřívějších devíti procent na čtyři pouhé dva dny po termínu pro podávání připomínek.
Přitom ještě v září Robert Plaga po jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou uváděl, že učitelé dostanou devět procent. Stejné číslo se probíralo i v minulém roce při sestavování střednědobého výhledu.
Exministryně školství a sociálnědemokratická poslankyně Kateřina Valachová to označila za podraz, které připravilo hnutí ANO. „Když jsem hlasovala se skřípajícími zuby pro rozpočet 2021, jedním z důvodů byl i argument ministryně Schillerové, že v provizoriu by nebylo možné splnit slib devítiprocentního růstu platů učitelů. Pro mne to byl podstatný argument,“ uvedla Valachová.
Poslankyně ČSSD pak uvedla, že všechno má své meze a „toto už je skutečně překračuje“. V úterý pak ještě přitvrdila, když vytáhla na světlo další spor, který se mezi hnutím ANO a sociálními demokraty v poslední době odehrál. Strana ČSSD totiž nebývale velmi tvrdě zkritizovala vládní novelu, podle které by na školách mohli učit i lidé bez pedagogického vzdělání. Na stranu sociálních demokratů se přidaly i pedagogické fakulty a profesní organizace.
Valachová pak tuto novelu spojila s menším přidáním pedagogům na příští rok. „Asi nás čeká několik horkých dnů po oznámení návrhu ministra Plagy, aby platy učitelů příští rok vzrostly pouze o čtyři procenta. Ale situace je daleko horší, než jen tohle. Začíná být jasné, z čeho chce ministr příští rok zaplatit třídnictví, metodiky, výchovné poradce atd. To jsou náklady plynoucí z novely zákona o pedagogických pracovnících, která je ve sněmovně. Když jsem se ho od pultíku minulý týden ptala, kde jsou peníze na všechna opatření, neodpověděl. Teď je to jasné,“ uvedla Valachová.
Podle Plagy se ale o devět procent navýší částka na platy. Tarify se sice zvednou jen o čtyři procenta, zbytek peněz ale dostanou učitelé na odměnách. S tím ale tradičně nesouhlasí odbory, které v minulém roce dokonce vyhlásily stávku právě kvůli porušeným slibům ze strany hnutí ANO.
„Tento jeho nepochopitelný postoj ohrožuje vážně slib, daný učitelům ve vládním programovém prohlášení, a vede k narušení důvěry pedagogické obce. Jeho argument, že zbytek by se měl promítnout do nenárokových složek platů učitelů, neobstojí. Tyto složky platů se nevyplácí v průběhu roku, ale až v jeho závěru,“ uvedl šéf školských odborů František Dobšík.
Kromě učitelů a zdravotníků se nebudou navyšovat platy ve státní sféře nikde. K navýšení ale přeci jen dojde, a to kvůli zrušení superhrubé mzdy. Zaměstnanci si tak polepší tím, že se sníží sazba daně z příjmu na 15 a 23 procent.