Humorná scénka, nebo antisemitismus? Židovský lichvář vyvolal na Praze 3 vášně

reakce na radniční akci

Humorná scénka, nebo antisemitismus? Židovský lichvář vyvolal na Praze 3 vášněNOVÉ 4
Domov
Echo24
Sdílet:

Rozporuplné reakce vyvolala akce Prvorepublikový den na Žižkově, kterou uspořádala uplynulou neděli městská část Praha 3. Izraelská média si všímají scénky, v níž se herec v tradičním židovském oděvu – s černým kloboukem a vousy – domáhá peněz a nakonec ho odvádí policista. Scénka podle kritiků podporuje antisemitské stereotypy ve společnosti. Organizátoři akci hájí, podle nich šlo o komické postavy, jejichž cílem nebylo nikoho urazit. Na případ upozornil deník The Israel Times. Oficiální stížnost na představení dorazila i na radnici městské části.

Rosenkrantz, co ta lichva?

Jak sehraná scénka na Vítkově vypadala? Navrácení zapůjčených peněz „Žid“ požadoval po moderátorovi akce, oblečeném v tradičním staročeském oděvu. „Tady jsou lidi,“ brání se muž vydání peněz. „Proto jsem přišel, aby to každý slyšel. Jinak bych ty peníze z vás nedostal,“ pronáší muž v židovském obleku. To už jej však přichází zatknout policejní inspektor. „Rosenkrantz, my se známe, co ta lichva minulej rok?“ říká policista.

Podle Michala Illicha ze společnosti Plzeňský Landfrýd, která program zajišťovala, byla vystoupení nesprávně pochopena. „Šlo o asi sedm různých postav, které celý den fungovaly ve svých rolích. Byly to komické postavy, karikatury, které vtahovaly lidi do děje. Pan inspektor chodil, legitimoval lidi, ptal se na hlouposti, pak se nechal odvést lehkými děvami, účetní, který si dělal legraci, že vede dvojí účetnictví,“ uvedl pro Echo24 Michal Illich. „Jedna z postav byl i židovský lichvář, který náhodným kolemjdoucím nabízel peníze, úvěr na výhodný úrok,“ dodal.

Většina přihlížejících diváků scénku ocenila smíchem a potleskem. I to však kritizovali nespokojení lidé, kteří záznam části představení sdílí na sociálních sítích. „Nechápu, jak mohli Židy prezentovat takovým překonaným a antisemitským způsobem. Ortodoxní oblečení, požadování peněz...“ napsala žena, vystupující na Facebooku pod jménem Maria Praha, která vystoupení označila za nechutné.

Podle organizátora akce šlo o součást improvizace, která neměla za cíl kohokoliv urazit. „Dopředu bylo připravené pouze to, že tam budou tyto postavy, a každá měla konkrétní charakteristiku, dodal. Lichva byla jeden z nešvarů, který existoval a existuje do dneška. Nejsme žádní antisemiti,“ uvedl Michal Illner.

Na jiné postavy negativní reakce organizátoři nezaznamenali. „Inspirovali jsme se tradičními díly, Dobrý voják Švejk, Hříšní lidé města pražského, Četnické humoresky. Češi si dělají srandu ze všeho, i ze sebe. Srandu ze sebe jsme si dělali i my, rozhodně jsme nechtěli nikoho zesměšňovat,“ dodal Michal Illner.

Stížnost na radnici

Oficiální stížnost na představení dorazila i na radnici městské části. „Víme o tom, že jedna paní si na tuto scénku stěžovala, uvedla pro Echo24 mluvčí Prahy 3 Michaela Luňáčková. „S paní si to pokusíme nějak vysvětlit, odpovíme jí,“ dodala mluvčí.

Představení se uskutečnilo v rámci akce nazvané Prvorepublikový den na Žižkově. „Záměrem nejen tohoto představení, ale celé akce, bylo představit dobu první republiky, toho, jak se žilo, jak ta doba vypadala,“ uvedla pro Echo24 mluvčí radnice Prahy 3 Michaela Luňáčková. „Těch stereotypů se tam vyskytlo několik, nešlo jen o Židy, “ řekla mluvčí. „Jejich cílem rozhodně nebyl někomu ublížit či poukazovat na takové nálady,“ dodala.

S vysvětlení radnice a pořadatelů kritici nesouhlasí. Poukazují především na to, že je židovská komunita tímto stereotypním způsobem prezentována právě v Praze. „Za období první republiky zde působilo mnoho významným univerzitních profesorů, novinářů, spisovatelů či sportovců židovského původu včetně Franze Kafky, Maxe Broda či Huga Haase,“ upozornila Maria Praha.

Čtěte také: Praha nebude rekonstruovat radniční domy na Staroměstském náměstí

Antisemitismus v komunistickém Československu. ÚSTR zveřejnil novou aplikaci

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články