1 Kauza Vincent Lambert

VIDEO: Rodinné drama. Lékaři odpojili ochrnutého muže od přístrojů. Monstra, řekla matka

, VIDEO UVNITŘ

Témata: , , ,

Francouzští lékaři v pondělí po šestileté rodinné soudní při odpojili od přístrojů muže ochrnutého po motocyklové nehodě. Případ dvaačtyřicetiletého Vincenta Lamberta, který je od roku 2008 ve vegetativním stavu, názorově rozdělil jeho rodinu i celou zemi a řešil jej i Evropský soud pro lidská práva.

Lambert je od nehody ve vegetativním stavu a podle lékařů nevnímá své okolí. Lékařský tým z nemocnice v Remeši po pětiletých marných pokusech o jakékoli zlepšení v roce 2013 doporučil jeho odpojení od přístrojů zajišťujících umělou výživu. Zatímco manželka Rachel s tím souhlasila, rodiče a další příbuzní byli proti. Obrátili se proto na justici a případ v roce 2015 rozhodoval i soud pro lidská práva ve Štrasburku. Ten ponechal v platnosti dřívější soudní verdikt povolující přerušení výživy. Advokáti příbuzných se poté neúspěšně obrátili na prezidenta Emmanuela Macrona.

Lékaři v remešské nemocnici v pondělí zahájili Lambertovo odpojování od přístrojů a začali mu podávat silná sedativa. Podle agentury AFP by měl bez výživy zůstat na živu několik dní, nejvýše týden.

Před nemocnicí se v neděli shromáždily asi dvě stovky příbuzných a dalších odpůrců lékařského rozhodnutí, většinou vyznavačů katolické víry. Hlasitě dávali najevo nesouhlas s ukončením Lambertova života, na které podle nich lékaři nemají právo. Silně věřící Lambertova matka Viviane označila lékaře za „monstra“ a „nacisty“.

Manželka Rachel, která spolu s několika dalšími příbuznými po doporučení lékařů s odpojením od přístrojů souhlasila, médiím řekla, že by její muž „nikdy nechtěl přežívat v tomto stavu“.

Francouzský zákon z roku 2005 zakazuje aktivní eutanazii, ale umožňuje za určitých podmínek nechat zemřít člověka, jehož stav je podle lékařů beznadějný.

Lambertovi rodiče již před čtyřmi lety zveřejnili video, které podle nich dokazuje, že syn reagoval na jejich hlasy. Podle lékařů jsou však záběry záměrně manipulativní a žádnou reakci neprokazují.

Do případu se vložil i výbor OSN pro práva lidí s postiženími, který vyzval francouzskou vládu, aby zabránila Lambertovu odpojení od přístrojů, než jeho stav zhodnotí další experti. Ministerstvo zdravotnictví však konstatovalo, že všechny soudy potvrdily právo lékařů na přerušení výživy a rozhodnutí je nezvratné.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Transsexuál porodil dítě a chce být veden jako otec. Zásadní spor řeší štrasburský soud

Konec erotiky pro nezletilé. Británie bude ověřovat plnoletost přes doklady i „porno vouchery“

,