Transsexuál porodil dítě a chce být veden jako otec. Zásadní spor řeší štrasburský soud

Matka, nebo otec?

Transsexuál porodil dítě a chce být veden jako otec. Zásadní spor řeší štrasburský soudNové 1
Svět
Karolína Vaverková
Sdílet:

Může být matka otcem svého dítěte? Někomu může tato otázka připadat nesmyslná, ale tímto dilematem se zabývá štrasburský soud pro lidská práva. Na ten se obrátil rodič dítěte a žádá, aby byl v rodném listě veden jako otec. Dítě ale sám porodil.

Pozoruhodná kauza otevírá zásadní společenské a právní otázky. Na Evropský soud pro lidská práva se obrátil transsexuál narozený jako žena, dnes označován jako O. H., který v Berlíně porodil dítě v době, kdy byl úředně veden jako muž. Do rodného listu dítěte byl ale zapsán jako matka s původním jménem. Problém je v tom, že chce být v dokumentech uveden jako otec s novým jménem.

Německá matrika se kvůli sporu obrátila na tamní soudy a ty jí daly za pravdu, včetně německého ústavního soudu. A tak případ dospěl až k lidskoprávnímu soudu ve Štrasburku. Rodič se domáhá změny v rodném listě s argumentem, že zápis je v rozporu s vnímáním jejich společného vztahu. Stížnost podal i jménem svého potomka, kterému je nyní šest let. Soud zatím nerozhodl.

Dítě přišlo na svět díky umělému oplodnění a díky spermatu od neznámého dárce. Podle německých médií byl rodič prvním mužem, alespoň úředně, který v zemi přivedl na svět dítě.

Zájem Slovenska

O případ se zajímá i Slovensko a tamní Asociace opatrovnických soudců. V kauze chtějí intervenovat jako třetí strana.

„Co stížnost činí z našeho pohledu zajímavou, je skutečnost, že německá právní úprava je prakticky totožná se slovenskou. Zdánlivý formální problém registrace do veřejné listiny obnáší velkou škálu souvisejících právnických a praktických otázek,“ uvedla zástupkyně Slovenské republiky před Evropským soudem pro lidská práva Marica Pirošíková.

„Nejzásadnější z nich je určení identity dítěte a jeho rodinných vztahů, mateřství a otcovství. Mateřství je stanovené základní premisou, matkou dítěte je žena, která ho porodila,“ dodala s tím, že Slovensko se chce do formování právních norem určujících rodinné vztahy a identitu transsexuálních lidí a jejich dětí zapojit tím, že podpoří pozici Německa.

Slovensku už soud vyhověl a třetí stranou se v případu stalo, v případě slovenské asociace ještě nerozhodl.

Na případ v Česku upozorňuje senátorka Jitka Chalánková (nezávislá). Seznámila s nimi i české opatrovnické soudce i ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO), řekla deníku Echo24. Podle Chalánkové by se totiž k případu jako třetí strana mohla vyjádřit i Česká republika.

Dále čtěte: Když se pragmatičtí kapitalisté podvolí. Z firem se stávají lobbisté za progresivistickou agendu

Lékaři nerozeznali těhotenství u muže. Ukrutné bolesti břicha vyústily v porod mrtvého dítěte

Změna pohlaví snadno a rychle

Jsou podvod? Navrátilová couvá. Za výrok o transgender sportovkyních se omluvila

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články