1 Záhadná "mužova" gravidita

Lékaři nerozeznali těhotenství u muže. Ukrutné bolesti břicha vyústily v porod mrtvého dítěte

, NOVÉ

Témata: , ,

Podivný případ měli „na stole“ lékaři ve Spojených státech. Když je o pomoc požádal muž s těžkými a pravidelně se opakujícími bolestmi břicha, nepřišlo jim vůbec na mysl, že by mohlo jít o nastávajícího otce. Těhotenský test byl však pozitivní, voda praskla, a lékaři se dozvěděli, že pacient nebyl vždycky mužem. O případu informovala studie v New England Journal of Medicine

Když dvaatřicetiletý muž v nemocnici žádal lékaře kvůli ukrutným bolestem břicha o pomoc, sám si nepřipouštěl, že by mohl být opravdu těhotný. Narodil se původně jako žena, poté, co se rozhodl pro změnu pohlaví a podstoupil operaci, užíval dávky testosteronu a antihypertenziv. Protože však později přišel o své zdravotní pojištění, byl nucen oba medikamenty vysadit. Jak se lékařům svěřil, tomu, že by jeho tělo mohlo stále fungovat jako tělo ženy, již však nic nenaznačovalo. 

Až pozitivní těhotenský test a prasklá voda nemocniční personál přesvědčil. Hladký průběh porodu však nenastal. Jak ukázal ultrazvuk, dítě bylo silně ohroženo takzvaným prolapsem pupeční šňůry, což je stav, kdy je pupečník plodovou vodou stržen. Taková situace často končí udušením dítěte, plod totiž nemůže být dostatečně zásobován kyslíkem a živinami. Lékaři proto uskutečnili císařský řez, který se ale minul účinkem a dítě se narodilo mrtvé. 

Autorka zprávy, Daphna Stroumsamová z Michiganské univerzity, píše mimo jiné jako ponaučení k tomuto případu: "Nejde jen o to, co se přihodilo této osobě, nýbrž o to, co se může stát transgenederovým osobám ve zdravotním systému."

Čtěte také: Konec Disneylandu v Praze? Zakáže obří lední medvědy a omezí veterány

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.