Lékaři nerozeznali těhotenství u muže. Ukrutné bolesti břicha vyústily v porod mrtvého dítěte

Lékaři nerozeznali těhotenství u muže. Ukrutné bolesti břicha vyústily v porod mrtvého dítěteNOVÉ
Svět

Záhadná "mužova" gravidita

mm Echo24

Podivný případ měli „na stole“ lékaři ve Spojených státech. Když je o pomoc požádal muž s těžkými a pravidelně se opakujícími bolestmi břicha, nepřišlo jim vůbec na mysl, že by mohlo jít o nastávajícího otce. Těhotenský test byl však pozitivní, voda praskla, a lékaři se dozvěděli, že pacient nebyl vždycky mužem. O případu informovala studie v New England Journal of Medicine

Když dvaatřicetiletý muž v nemocnici žádal lékaře kvůli ukrutným bolestem břicha o pomoc, sám si nepřipouštěl, že by mohl být opravdu těhotný. Narodil se původně jako žena, poté, co se rozhodl pro změnu pohlaví a podstoupil operaci, užíval dávky testosteronu a antihypertenziv. Protože však později přišel o své zdravotní pojištění, byl nucen oba medikamenty vysadit. Jak se lékařům svěřil, tomu, že by jeho tělo mohlo stále fungovat jako tělo ženy, již však nic nenaznačovalo. 

Až pozitivní těhotenský test a prasklá voda nemocniční personál přesvědčil. Hladký průběh porodu však nenastal. Jak ukázal ultrazvuk, dítě bylo silně ohroženo takzvaným prolapsem pupeční šňůry, což je stav, kdy je pupečník plodovou vodou stržen. Taková situace často končí udušením dítěte, plod totiž nemůže být dostatečně zásobován kyslíkem a živinami. Lékaři proto uskutečnili císařský řez, který se ale minul účinkem a dítě se narodilo mrtvé. 

Autorka zprávy, Daphna Stroumsamová z Michiganské univerzity, píše mimo jiné jako ponaučení k tomuto případu: "Nejde jen o to, co se přihodilo této osobě, nýbrž o to, co se může stát transgenederovým osobám ve zdravotním systému."

Čtěte také: Konec Disneylandu v Praze? Zakáže obří lední medvědy a omezí veterány

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

 

Související články