Benešová se Zemanem budou rozhodovat o obsazení důležitých soudů

Benešová se Zemanem budou rozhodovat o obsazení důležitých soudůNOVÉ
Domov

Výměna soudců

Echo24

Výměna Jana Kněžínka za Marii Benešovou v čele ministerstva spravedlnosti znamená, že nová šéfka resortu bude mít na starosti chystanou výměnu některých předsedů soudů. Benešová, která je poradkyní prezidenta Miloše Zemana, tak vybere i nové předsedy Městského a Vrchního soudu v Praze. Oba soudy se navíc budou zabývat kauzou Čapí hnízdo, ve které figuruje předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Pokud ovšem státní zástupce Jaroslav Šaroch vyhoví návrhu policie Babiše a další obviněné obžalovat.

Změna na ministerstvu spravedlnosti přichází pouhý jeden den poté, co policie navrhla obžalovat premiéra Andreje Babiše a ostatní obviněné v kauze možného dotačního podvodu. Píšeme o tom zde.

Kandidátka na ministryni spravedlnosti Marie Benešová tak bude mít možnost vyměnit odcházejícího předsedu Vrchního soudu v Praze Jaroslava Bureše.

Ještě předtím bude Benešová vybírat předsedu Vrchního soudu v Olomouci po Robertu Grygovi. V příštím roce ji pak čeká výměna až pět předsedů krajských soudů. V červnu roku 2020 se bude vybírat šéf královéhradeckého krajského soudu po Janu Čiperovi, v říjnu pak předsedové krajských soudů jihočeského a plzeňského soudu. Kromě toho má dojít i k výměně na pozici předsedy Městského soudu v Praze Libora Vávry.

Prezident Miloš Zeman už v minulosti zmínil jméno Libora Vávry jako možného kandidáta na soudce Ústavního soudu.

Čtěte také:

Náhlý konec Kněžínka vyvolává obavy. Justice jde do područí Zemana a Babiše

Ministr spravedlnosti Kněžínek podal demisi. Nahradí ho Benešová

Související články