Agrofert versus zemědělec Rada. Nejdřív spálené pole, teď napadení syna

Spor zemědělců

Agrofert versus zemědělec Rada. Nejdřív spálené pole, teď napadení synaNOVÉ
Traktor, který měl obdělávat půdu na pronajaté ploše Bohumíra Rady a jeho syna Foto:

Bohumír Rada

1
Domov

Zemědělci Bohumíru Radovi, který vede už delší čas spor s koncernem Agrofert, zmlátili podle jeho vyjádření syna. Napadení se mělo stát, když Vojtěch Rada dokumentoval traktory společnosti Agro Jevišovice (součást Agrofertu), které upravovaly půdu na místě, kde měl Rada pronajatý kus pole. Společnost Agrofert zároveň na zemědělce podává trestní oznámení.

Zemědělec Bohumír Rada ve zprávě zaslané deníku Echo24 uvádí, že byl včera napaden jeho syn pracovníkem Agra Jevišovice. „Dle lékařské zprávy došlo k úderům do hlavy a škrcení s následkem lehkých zranění v obličejové části a na krku. Na místo byla zavolána Policie ČR s oznámením za napadení ing. Vojtěcha Rady pracovníkem společnosti Agro Jevišovice, která věc šetřila,“ uvádí Bohumír Rada ve zprávě.

Napadení mělo proběhnout na poli, které patří dle nájemní smlouvy Agro Boskovštejn. Společnost vlastní jak Bohumír Rada, tak jeho syn Vojtěch. Radův syn měl na poli dokumentovat, jak traktory z Agra Jevišovice zpracovávají půdu, kterou však mají Radovi v pronájmu. Poté mělo dojít k fyzickému napadení. Policie nyní celý incident prošetřuje. „Oznámení o údajném incidentu nedaleko obce Boskovštejn jsme včera odpoledne přijali. Nyní probíhá šetření. Zjišťujeme veškeré informace a okolnosti této události,“ řekla pro deník Echo24 Lenka Drahokoupilová z krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje.

Z pohledu Agrofertu však na pozemku neměl syn zemědělce Rady co dělat. „Pan Vojtěch Rada neoprávněně vstoupil na naše pozemky, i přes výslovný nesouhlas pracovníků AGJ je fotil a natáčel. Ostatní řešeno policií v rámci přestupkového řízení, a to oboustranně,“ řekl pro deník Echo24 tiskový mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Zemědělec Bohumír Rada je v mediálním prostoru známý kauzou zničené úrody obilí herbicidy. Podle Rady přijeli v květnu 2015 zaměstnanci Agro Jevišovice s totálním herbicidem Roundup a úrodu na jeho pronajatém poli zničili. Od roku 2016 je tento herbicid zakázaný. Podle Agrofertu byla pšenice nekvalitní, proto bylo nejvhodnější ji nahradit jinou plodinou. Koncern také argumentoval tím, že smluvní vztah automaticky ukončily dokončené pozemkové úpravy s platností od 1. října 2014. Rada vyčíslil způsobené škody na více než čtyři miliony korun.

Rada podle Hanzelky na části pozemků rozmetal čistírenské kaly smíchané se statkovými hnojivy. Agrofert na něj zavolal policii, věc nyní prověřuje znojemská kriminální policie. „Pan Rada nemá k daným pozemkům jakékoli užívací právo. Podnájemní vztah, na základě kterého v minulosti pozemky užíval, byl řádně ukončen k 30. září 2017,“ uvedl Hanzelka s tím, že právoplatným a jediným nájemcem je Agro Jevišovice. „Právo je zcela jednoznačně na naší straně, což potvrdil i Okresní soud ve Znojmě, který v minulosti pravomocně zamítl žalobu pana Rady, resp. společnosti Agro Boskovštejn o ochranu držby daných pozemků,“ uvedla společnost Agrofert v oficiálním prohlášení.

Agrofert uvádí, že podnájemnictví Rady bylo ukončeno na konci loňského září. Rada je ale přesvědčen o tom, že má nárok pole obdělávat, protože uzavřel s Babišem memorandum. „Rozdíl je, že já jim tam nevjel s traktorem a nezačal jim to přeorávat. Podal jsem žalobu na vyklizení pozemku. Až na základě verdiktu soudu budu moct na svých polích, která dnes neoprávněně využívá Agrofert, hospodařit. A to stejné by mělo platit naopak,“ uvedl Rada.

Mluvčí Agrofertu ale namítá, že platnost smlouvy dávno skončila. „Podnájemní smlouva byla vypovězena v únoru 2014, řádně dle smlouvy. Výpovědní lhůta skončila 30.9. 2017, a tím i platnost a účinnost této smlouvy. Po celé tři roky výpovědní lhůty nedělal pan Rada v této věci nic,“ řekl pro deník Echo24 Karel Hanzelka.

Spory mezi subjekty začaly v roce 2011. Rada z malého Agrodružstva Jevišovice vybudoval jeden z největších zemědělských podniků v Česku, akciovou společnost Agro Jevišovice. Dostal se však do insolvence a firmu v roce 2011 prodal Babišovi.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Zemědělec Rada podal ústavní stížnost proti ceně za vepřín v Letech

Mrtvé prase před ministerstvem. Zemědělec demonstroval proti Babišovi