Zemědělec Rada podal ústavní stížnost proti ceně za vepřín v Letech

Kauza Lety

Zemědělec Rada podal ústavní stížnost proti ceně za vepřín v LetechNOVÉ
Bohumír Rada Foto:

Reprofoto: Youtube / TV DR

1
Domov
  • red, jhr
Sdílet:

Majitel podniku Agro Boskovštejn Bohumír Rada podal u Ústavního soudu stížnost proti schválení převodu areálu vepřína v Letech na Písecku na stát. Podle Rady došlo k poškození jeho osoby, když jeho Farmu Bojanovice měla dceřiná firma holdingu Agrofert v roce koupit za 5,9 milionu korun, zatímco podobný objekt vepřína v Letech znalecký posudek nacenil na 200 milionů. Měla tak vzniknout škoda na daních. V Letech byl za války koncentrační tábor pro Romy, nově tam má vzniknout pietní místo.

Se zprávou, že Ústavní soud přijal ve druhé polovině ledna tuto stížnost, přišly ve čtvrtek ráno Lidové noviny. „Ústavní soud vyřizuje stížnosti proti vládním usnesením zřídka, taková podání by se dala spočítat na prstech obou rukou,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Deníku Echo24 potvrdil Ústavní soud, že stížnost podal Bohumír Rada. Tento majitel firmy Agro Boskovštejn, který je známý ze svých sporů s Agrofertem Andreje Babiše, se podle svých vlastních slov cítí státní investicí do vepřína v Letech poškozen. Jak uvedl pro Echo24, jeho Farma Bojanovice byla v roce 2011 na základě znaleckého posudku prodána dceřiné firmě holdingu Agrofert jménem JAVE PORK. Posudek měla vypracovat společnost A&C Consulting a farmu ocenit na 5,9 milionu korun. Radovi se nelíbí, že z hlediska vzhledu a stavby velmi podobný objekt vepřína v Letech u Písku byl odhadnut na 200 milionů korun.

Podle Rady vznikla škoda na daních. „Když se to předvádí mezi dceřinými společnostmi, tak ten znalec musí být určen soudem. Tato cena byla znalcem oceněna na 5,9 milionu, Lety byly znalcem oceněny na 200 milionů,“ sdělil Echo24.

„Takže já jsem podal ústavní stížnosti, kdy já jako občan se cítím poškozen tím, že někdo ocenil farmu na 200 milionů korun, přitom firmy, které jsou ministra financí (někdejšího – pozn. redakce), ocení na 5,9 milionu. Takže když daň z převodu nemovitosti 4 % a rozdíl je tam nějakých 200 milionů korun, tak ta škoda je 8 milionu na daních,“ řekl Rada. „Ústavní soud rozhodne, že cena je 200 milionů je v pořádku. Tak já se budu ptát, proč mě takhle poškodili.“ dodal.

Zemědělec Bohumír Rada je v mediálním prostoru známý především kauzou zničené úrody obilí herbicidy. Rada ze způsobení škody, již vyčíslil na víc než čtyři miliony, vinil společnost Agro Jevišovice z holdingu Agrofert. Holding se však bránil, že v době provedení postřiku už Rada pole neměl v pronájmu. Agro Jevišovice původně patřilo právě Radovi. Ten ho však musel roku 2011 prodat Agrofertu poté, co se dostal do insolvence. Rada tvrdí, že ho do finančních potíží dostal právě Agrofert neférovým jednáním.

Žalobu podal i minoritní akcionář

Soud by se měl s podnětem vypořádat v průběhu tohoto roku. Průměrná délka vyřízení stížností je zhruba deset měsíců. „V tomto případě asi nemohlo být zasaženo do ústavních práv nikoho. Moc si nedokážu představit, jak by takové podání mohlo být úspěšné,“ uvedl ústavní právník Jan Kysela.

Kabinetu návrh na koupi předložilo ministerstvo kultury v čele s Danielem Hermanem (KDU-ČSL), pod nějž celá agenda letenského vepřína spadala. Herman podle svých slov zůstává v klidu. Domnívá se, že soud stížnost „shodí ze stolu“, tehdejší kabinet a především ministerstvo kultury podle něj postupovaly při transakci maximálně zodpovědně. „Že se to některým nelíbí, víme od samého počátku. Jsou to lidé z xenofobních kruhů, kteří popírají existenci tohoto romského koncentračního tábora,“ sdělil Lidovky.cz.

Snahu o vybudování důstojného pietního místa na místě tábora v Letech dotáhla do konce až loni v létě Sobotkova vláda. S majiteli vepřína se dohodla na odkupu areálu, stát firmě Agpi zaplatí 450 milionů korun. Jeden z minoritních akcionářů Petr Vrba se obává, že peníze společnost nevyužije hospodárně. Proti usnesení valné hromady společnosti Agpi o převodu vepřína na stát proto v lednu podal žalobu. „Domáháme se jí, aby soud vyslovil neplatnost usnesení, kterým byl schválen převod nemovitých a movitých věcí, které mají tvořit provoz Lety,“ řekl pro server Lidovky.cz právní zástupce Vrby Jan Válek. Vrba žalobu podal také proti rozhodnutí valné hromady AGPI, kterým firma v červenci posvětila prodej vepřína.

Čtěte také: 450 milionů bereme. Akcionáři schválili prodej vepřína v Letech státu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články