Ruští vojáci se do Běloruska vracejí ve velkém počtu. Jsou jich plné vlaky
POSILY PRO LUKAŠENKA
Běloruský prezident Aleksandr Lukašenko v pondělí oznámil, že se ruské jednotky vrátí do jeho země ve velkém počtu. Tím by se zopakovala situace ze začátku války na Ukrajině, kdy Rusové zaútočili na Kyjev z běloruského území. Do Běloruska tak nyní proudí zástupy ruských vojáků, přijíždějí převážně po železnici. Pozorovatelé mluví o desítkách tisíc mužů. Informuje o tom například web The New York Times.
Běloruské hranice budou střežit společné vojenské síly Ruska a Běloruska. Běloruský prezident v pondělí oznámil, že po domluvě s Vladimirem Putinem vznikly skupiny vojsk obou zemí. Na začátku dne mluvil o tisícovce vojáků. Z pozdějšího textu běloruské státní agentury Belta ale vyplývá, že země bude hostit velké počty ruských jednotek. Podle Belty informace pochází přímo od Lukašenka. Společné síly Ruska a Běloruska začaly vznikat po sobotním útoku na Krymský most, který spojuje anektovaný ukrajinský poloostrov s pevninským Ruskem.
Do Běloruska nyní proudí vlny ruských vojáků. Desítky tisíc se jich v Lukašenkově zemi shromáždilo už před únorovou ruskou invazí, odkud byli vysíláni do bojů na Ukrajině. Stovky z nich pak v Bělorusku zůstaly a odpalují odsud rakety a provádí nálety.
„Buďte připraveni přijmout tyto lidi v blízké budoucnosti a umístit je tam, kde to bude nutné, podle našeho plánu,“ řekl Lukašenko svým vojenským velitelům. Do Běloruska tak nyní proudí ruské síly převážně vlakem, podle Lukašenka jich nebude „jen tisíc“.
A known Belarussian 🇧🇾 source tells me:
— Jason Jay Smart (@officejjsmart) October 10, 2022
“Russian 🇷🇺 soldiers are entering Belarus 🇧🇾 by the trainload. They’re traveling in cattle cars - just a huge quantity. Just waves of trains arriving.”
Jedním z důvodů, proč Lukašenko dal ke vzniku rusko-běloruských vojenských skupin rozkaz byla i jeho neustále zmiňovaná obava z přípravy ukrajinského útoku na Minsk. „Už jsem řekl, že Ukrajina dnes nejen diskutuje, ale plánuje údery na území Běloruska,“ řekl Lukašenko. „Pokud to bude nutné, odpovíme,“ dodal.
Pokud by se společné seskupení sil Ruska a Běloruska shromáždilo podél běloruských západních hranic, bylo by rozmístěno poblíž členských států Evropské unie a ukrajinských spojenců Polska, Lotyšska a Litvy. Západní sousedé Běloruska podle Lukašenka cvičí sabotéry, kteří mají za úkol provést vojenskou vzpouru uvnitř Běloruska.