„Nepokoje testují českého premiéra.“ Babiš v hledáčku zahraničních médií
Ohlasy demonstrací
Rozsáhlá demonstrace konaná jako výzva k odchodu premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) se dostala do titulků mnoha předních světových médií. Ty si všímaly vysokého počtu účastníků, kterých dle odhadů bylo až 120 tisíc, stejně tak zmiňovaly aktuální návrh auditu o střetu zájmů premiéra, který zaslala Evropská komise. „Ten audit je pochybný. považuji ho za útok na Českou republiku,“ zní Babišův výrok, který zaujal například deník Financial Times.
„Největší protesty od pádu komunismu testují českého premiéra“, píše v titulku americký Bloomberg. Dále pak přibližuje souvislosti s kritizovaným jmenováním Marie Benešové na post ministryně spravedlnosti a Babišův střet s Evropskou komisí nebo jeho koaliční vládu se sociálními demokraty.
Deník The New York Times zase ve svém článku s názvem „Protestující opět zaplňují pražská náměstí v novém boji o zachování duše země“ nezapomíná zmínit Babišovy útoky na média a jeho odsuzování demonstrací jako projevů „hysterie“. Rostoucí nespokojenosti českých občanů s obviněným premiérem a současnou koaliční vládou se věnovaly například také německé Süddeutsche Zeitung nebo španělský deník El País.
Protestů si všímaly i světové agentury
Demonstraci zaznamenaly i velké světové agentury, které protest označují za jeden z největších od sametové revoluce v roce 1989. Podle agentury Reuters je demonstrace v Praze další z řady protestů v postkomunistických zemích střední Evropy, kde se lidé obávají o osud demokracie.
Demonstrace se podle agentur Reuters, DPA či APA zúčastnily desítky tisíc lidí, agentura AFP píše o zhruba stovce tisíc účastníků. Sami organizátoři akce odhadli počet lidí na Václavském náměstí na 120.000.
Vysoká účast činí podle agentury Reuters z protestu na Václavském náměstí „jednu z největších demonstrací od sametové revoluce, která ukončila komunistickou vládu v roce 1989“. Agentura AFP označuje manifestaci dokonce za „největší za poslední desítky let“. Německý list Süddeutsche Zeitung článek o demonstraci nadepsal titulkem „Václavské náměstí, o 30 let později“, kterým rovněž odkázal na události z listopadu 1989. AFP připomněla, že demonstranti se sešli na místě, které je pro české dějiny vysoce symbolické.
Zahraniční média čtenáře informují o nedávno zveřejněném návrhu auditní zprávy Evropské komise o údajném střetu zájmů českého premiéra i o obavách demonstrantů o nezávislost české justice, které vyvolalo jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti. Připomínají také, že Babiš, kterého například agentury AP označila za „populistického miliardáře“, veškerá obvinění vehementně odmítá a označil návrh auditní zprávy EK za útok na Českou republiku.