FOTOGALERIE: Jak Babiš s Schillerovou bojují s kůrovcem

Kůrovec v českých lesích

FOTOGALERIE: Jak Babiš s Schillerovou bojují s kůrovcemNové
Česká vláda na prohlídce zasaženého lesa Foto:

Foto: FB Úřad vlády ČR 

Domov

Echo24

Premiér Andrej Babiš se vydal společně s lesníky a částí vlády po stopách kůrovce. Ministři si prohlédli konkrétní opatření v zasaženém lese okolo vodárenské nádrže Švihov. Zástupci skupiny Lesy České republiky vládě představili samotného lýkožrouta smrkového, lapače na kůrovce a insekticidní sítě. V postiženém lese u Ledče na Sázavou Babiše doprovázela ministryně financí Alena Schillerová, dále ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr zemědělství Miroslav Toman a také ministr dopravy Vladimír Kremlík. 

Ministerstvo zemědělství chce, aby myslivci mohli celoročně lovit daňky a srnce, kteří ožírají sazenice zejména listnatých stromů vysazovaných po kůrovcové kalamitě. Proto hodlá v následujících týdnech novelizovat vyhlášku. Při výjezdu vlády na Vysočinu to uvedl náměstek ministra zemědělství pro řízení lesního hospodářství Patrik Mlynář, podle nějž je vysoké v některých regionech příliš mnoho. Ministři zemědělství, životního prostředí, dopravy a financí se byli s premiérem Andrejem Babišem (ANO) podívat na opatření, kterými lesníci bojují s kůrovcovou kalamitou.

Podle současné legislativy se srny mohou lovit od září do konce prosince, srnci od poloviny května do konce září, daňci a daněly od poloviny srpna do konce roku. Novelizace vyhlášky by měla jejich odlov zintenzivnit a pomoci tak k ochraně sazenic stromů, které zvěř ožírá. „Je to jedno z opatření, kdy chceme uvolnit ruce myslivcům, tím pádem by byl menší tlak na sazenice a na obnovované lesy,“ uvedl náměstek.

Fotografie z akce si  prohlédněte v naší galerii:

Les zasažený kůrovcem
Les zasažený kůrovcem Foto:

Foto: FB Úřad vlády ČR 

Obdobně stát povolil na konci roku 2015 celoroční odlov divokých prasat. V mysliveckém roce 2017/2018 odlovili myslivci v ČR 103.492 srnců a dosud nejvíce daňků – 23.142 kusů.

Česko se s kůrovcovou kalamitou potýká několik let. Současná situace je podle odborníků ale nejhorší v historii českého lesnictví.

„Skutečně vidíme, jak naše vláda bojuje proti kůrovci. Myslím, že jsme se dozvěděli o konkrétních opatřeních, dokonce jsme toho kůrovce i viděli, měli jsme ho v ruce. Bohužel v minulosti jsme to trochu zanedbali, ale mám pocit, že teď děláme maximum pro to, abychom kůrovceperspektivně porazili, a to různými způsoby,“ uvedl premiér. Spolu s ministry mimo jiné viděl, jak se stromy napadané kůrovcem kácejí nebo ošetřují.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) však neslíbila peníze na spuštění nového dotačního programu pro nestátní vlastníky lesů, aby měli další zdroje na obnovu lesů po kůrovci. Ministerstvo zemědělství jedná o uvolnění tří miliard korun na tento program. Cena dříví, z jehož prodeje lesníci čerpají peníze na obnovu lesů, se v poslední době propadla.

V letošním prvním čtvrtletí státní podnik Lesy ČR, který vlastní zhruba polovinu lesů v zemi, vytěžil 1,4 milionu metrů krychlových kůrovcového dříví, meziročně zhruba třikrát více. Uvádí to pracovní verze materiálu ministerstva zemědělství pro jednání tripartity, kterou má ČTK k dispozici. Ministerstvo financí podle ní definitivně zamítlo z rozpočtových důvodů snížení daně z přidané hodnoty na palivové dříví o pět procentních bodů na deset procent. Podle zprávy napadených stromů letos přibude více než loni. Alarmující situace je právě na Vysočině, kde je 70procentní zastoupení smrku, které zejména kůrovec napadá.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.