Poslanci KSČM opět navrhli zavést náhradní výživné za neplatiče alimentů

Poslanci KSČM opět navrhli zavést náhradní výživné za neplatiče alimentůNOVÉ
Poslanecká sněmovna (Ilustrační foto) Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

Domov

NÁVRH KSČM

Za neplatiče alimentů by měl poskytovat výživné na děti stát, navrhla podobně jako v minulém volebním období skupina poslanců KSČM. Rozpočtové náklady by činily v prvním roce podle odhadů předkladatelů asi miliardu korun, následně by se snižovaly.

Nárok na náhradní výživné by měl podle předlohy KSČM rodič v případě, že příjmy domácnosti by nedosahovaly 2,9násobek životního minima. Podmínkou pro výplatu by byl stav, kdy ani po rozhodnutí soudu nezačne druhý rodič dlužné výživné hradit, a to nejméně po dobu dvou měsíců. Částka náhradního výživného by odpovídala částce stanovené soudem, nejvýše by mohla dosáhnout 1,2násobku životního minima.

„V případě nezaopatřených dětí představuje neplnění vyživovací povinnosti a její nedobytnost vážný problém spočívající v ohrožení zabezpečení jejich základních životních potřeb,“ píšou komunističtí poslanci v důvodové zprávě.

Předloha by měla platit od ledna příštího roku. V prvním roce autoři očekávají rozpočtové dopady do jedné miliardy korun. Potom by se podle nich částka snižovala v souvislosti s tím, že by stát po neplatičích výživné vymáhal.

Předlohu KSČM nejprve posoudí vláda. Rozhodovat o ní budou zákonodárci. V minulém volebním období Sněmovna neprojednala návrh komunistických poslanců o náhradním výživném ani v prvním čtení. S koncem období spadl takzvaně pod stůl.


Čtěte dále: „Čištění ministerstev bude pokračovat.“ Babiš odmítl výtky opizice

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články