„Čištění ministerstev bude pokračovat.“ Babiš odmítl výtky opozice

Vláda hnutí ANO v demisi

„Čištění ministerstev bude pokračovat.“ Babiš odmítl výtky opoziceNOVÉ
Premiér v demisi Andrej Babiš (vlevo) a předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek (vpravo) Foto:

Ilustrační foto: Jan Zatorsky

1
Domov

Karolína Vaverková

Vláda v demisi výzvy ke zdrženlivosti nevyslyší. Vyplývá to z výsledku mimořádné schůze sněmovny, na níž v pátek strany demokratické opozice vyzývaly, aby se vláda v demisi a bez důvěry zdržela personálních změn a nezvratných kroků. Hlasovací koalice ANO, KSČM a SPD neschválila program schůze, která měla debatovat o mantinelech vlády. ODS ale svolá další mimořádnou schůzi.

Po čtyřhodinové debatě sněmovna program schůze k personální politice vlády neschválila. Pro hlasovalo 59 poslanců klubů ODS, Pirátů, ČSSD, lidovců, TOP 09 a STAN, to k přijetí bodu nestačilo. Hnutí ANO, SPD a komunisté se zdrželi, nebo hlasovali proti. Návrh byl tedy zamítnut. Babiš i další členové vlády výtky opozice odmítli.

ODS se ale návrh pokusí prosadit znovu. „Připravujeme usnesení Poslanecké sněmovny, kde bude jasně řečeno, co nemá vláda bez důvěry dělat. To už se nebude týkat jen personálních otázek, ale i finančních závazků a podobně. Předpokládáme svolání mimořádné schůze, protože jako řádný bod to koalice ANO, SPD a KSČM nepřipustí,“ uvedl pro Echo24 předseda ODS Petr Fiala.

Babiš v pátek poslance opozičních stran opět osočil z toho, že s ním odmítají jednat o vládě. Personální kroky vlády nepovažuje za politické čistky, ale za nutné odstranění neschopných lidí. „My jenom měníme hospodyně, které špatně řídily ty domácnosti a špatně uklízely,“ řekl Babiš.

Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura mu ale připomněl, že některé lidi, které vláda v demisi odvolala, do funkce instaloval minulý kabinet. Toho bylo ANO pevnou součástí. „Andrej Babiš se tváří, jako by byl v minulém volebním období v opozici,“ řekl ve sněmovně Stanjura.

Znovu zafungovala hlasovací koalice ANO, SPD a komunistů

Pátečnímu hlasování o návrhu ODS, aby se vláda bez důvěry a v demisi zdržela personálních změn a nezvratných kroků, opět dominovala hlasovací koalice vládního hnutí ANO, SPD a komunistů. Všechny tři strany se hlasování buď zdržely, nebo hlasovaly proti. V tomto týdnu se jedná už o druhé jednotné hlasování zmíněných stran. Ve středu společnými silami udržely ve funkci místopředsedy Poslanecké sněmovny šéfa SPD Tomia Okamuru. Psali jsme o tom zde.

V pátek se do diskuze vůbec nemohli zapojit poslanci bez přednostního řečnického práva. Sněmovna ani nemohla hlasovat o návrzích usnesení, jak je představila ODS. Obsahovaly zejména výzvu kabinetu bez důvěry, aby se zdržel nevynucených personálních změn zejména v bezpečnostních a zpravodajských službách.

Podle místopředsedkyně klubu ČSSD Kateřiny Valachové neměli ministři odvahu diskutovat s poslanci. „Je mi z toho smutno,“ řekla Valachová. Šéf Pirátů Ivan Bartoš řekl, že vláda při personálních změnách hledá důvody až zpětně a často jsou velice vágní.

„Vyzvali jsme vládu, aby nečinila žádné nevratné kroky, zejména v bezpečnostních otázkách. Mohou to dělat až potom, co bude mít důvěru a až bude existovat jasná většina ve sněmovně, která za její kroky také ponese zodpovědnost,“ řekl předseda STAN Petr Gazdík.

„Andrej Babiš a jeho koalice očividně nechce, aby vládu kontrolovala Poslanecká sněmovna. Zamítnutím programu schůze znemožnila projednat zásadní kroky, které dělá vláda bez důvěry. ‚Čištění‘ ministerstev, úřadů a státních podniků bude pokračovat vesele dál, i když vláda nemá důvěru,“ uvedl na Twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Vláda bez důvěry odvolává pro ztrátu důvěry. Stíhaný premiér odvolává pro podezření,“ okomentoval páteční sněmovnu předseda klubu STAN Jan Farský.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále: Emotivní schůze sněmovny se snažila omezit kompetence vlády v demisi

ODS navrhne odvolání Ondráčka z vedení komise pro GIBS. „Věříme, že Babiš dodrží slovo“