Síkelův návrh už funguje ve Španělsku. Cena elektřiny tam je mnohem nižší
PLÁN EU
Španělsko se na mimořádné evropské radě pro energetiku chystá navrhnout takzvané oddělení cen plynu od elektřiny, což by mělo pomoci výrazně zlevnit elektřinu. Tento systém už Madrid používá doma společně s Portugalskem. Španělsko také navrhne zastropovat ceny emisních povolenek. O podobném kroku uvažuje podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely i Česká republika, současná evropská předsednická země.
O španělském záměru vyjmout ceny plynu z cenotvorby elektřiny informovala agentura Bloomberg s odvoláním na španělský deník El Pais. S listem o tom hovořila španělská vicepremiérka Teresa Riberová, podle níž je třeba rozvázat elektřinu od plynu a ceny plynu zastropovat. Musí se také zastropovat ceny rekordně drahých emisních povolenek, dodala.
Španělsko s Portugalskem dostaly před časem povolení evropských úřadů oddělení provést, podle Bloombergu tam ceny energií zůstaly výrazně nižší než jinde v Evropě. O vyjmutí cen plynu z cenotvorby elektřiny v EU se na summitu v Bruselu jednalo už letos v březnu, ve Španělsku začala tato pravidla platit na začátku léta. Pro se vyslovovaly i Belgie nebo Itálie. Česká republika nebo Německo o ničem takovém neuvažovaly.
Zatímco tak třeba na českém trhu byla v červenci elektřina na hodnotě asi 350 eur za megawatthodinu a nyní už je na 1000 eur, ve Španělsku stála podle serveru Statista v červenci v průměru asi 150 eur.
Evropská řešení
Evropská komise kvůli prudkému růstu cen elektřiny připravuje krizová opatření a systémovou reformu trhu. V projevu na konferenci Bledské strategické fórum to oznámila předsedkyně unijní exekutivy Ursula von der Leyenová. Později doplnila, že je potřeba oddělit cenu elektřiny od ceny plynu a že reforma trhu by mohla přijít na začátku příštího roku.
„Raketově rostoucí ceny elektřiny dnes odhalují, z různých důvodů, limity současné koncepce našeho trhu s elektřinou,“ řekla ve Slovinsku šéfka komise. „Už není schopná naplňovat svůj účel. A proto jako komise pracujeme na krizové intervenci a na strukturální reformě trhu s elektřinou. Potřebujeme pro elektřinu nový model trhu, který skutečně funguje,“ dodala von der Leyenová.
O možných změnách nastavení energetického trhu se v Evropské unii debatuje už delší dobu, přičemž komise v minulosti nebyla úvahám tohoto druhu příliš nakloněná. Vzhledem k důsledkům ruské invaze na Ukrajinu a současným rekordním cenám plynu ovšem tlak na razatní zásahy sílí. Minulý týden se k těmto hlasům přidal i Berlín, když německá vláda oznámila, že zvažuje „zásadní reform u“ ve snaze zmírnit dopady na spotřebitele. Belgická vláda zase o víkendu uvedla, že je potřeba přehodnotit systém tvorby cen v EU.
Podle českého ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) musí unie oddělit ceny plynu od ceny elektřiny. Síkela jakožto zástupce země předsedající Radě EU svolal na 9. září mimořádné setkání ministrů zodpovědných za energetiku. Projednávat se má návrh na stanovení maximální ceny plynu. Detaily plánů ale ještě neexistují.
Oddělení plynu od elektřiny
Co oddělení plynu od elektřiny znamená v praxi, vysvětluje kupříkladu server Politico. „Evropský trh s elektřinou byl navržen tak, aby tlačil ceny dolů, nicméně teď se dostavil opačný efekt,“ píše. Problémem je, že cena elektřiny se odvíjí od takzvaného posledního výrobního zdroje, jímž je nyní plyn. S tím, jak Rusko omezuje své plynové dodávky a na evropském trhu nastal kolaps, se ceny plynu ocitly na vysokých hodnotách, což ovlivnilo i elektřinu.