Pivo se může vrátit na fotbalové tribuny v Británii. 36 let po masakru v Bruselu
ALKOHOL V HLEDIŠTI
Britští fotbaloví diváci by si poprvé po 36 letech mohli vychutnat fotbalový zápas v hledišti stadionu s kelímkem piva v ruce. Na stole tam totiž je zrušení zákazu alkoholu na tribunách, který kvůli fotbalovým výtržníkům začal platit už v roce 1985. Úřady tím reagovaly na násilí, které příznivci FC Liverpool rozpoutali v Bruselu a stálo život 39 lidí. Změnu režimu na stadionech navrhuje exministryně sportu a konzervativní poslankyně Tracey Crouchová, pode níž je pohled na alkohol a fotbal zastaralý, informuje server stanice Sky News. Crouchová k tomu chystá pilotní projekt, který má zjistit, zda by se změna osvědčila kupříkladu i z finanční stránky.
Alkohol se na britských stadionech nyní smí konzumovat jen v jejich útrobách před utkáním nebo o poločase. Podle Crouchové je ale čas to změnit, třebaže ještě nedávné finále mistrovství Evropy ve fotbale konané v Londýně poznamenalo řádění fanoušků. Alkohol je součástí zážitku, myslí si politička.
„Náš pohled na alkohol a fotbal je překonaný,“ uvedla. „Scény jako na Wembley tomu moc nepomáhají, ale proto bych nejdříve zavedla pilotní projekt. Pojďme k tomu získat nějaká data. Můj pohled není jen altruistický, že si myslím, že fanoušci by měli moct na fotbale pít, je to také o tom, aby se kluby mohly nějak uživit,“ myslí si.
Podle ní není zdravé, že jsou diváci vedeni k tomu, aby konzumovali ještě před úvodním hvizdem anebo pili pinty narychlo o krátké přestávce. Pilotní projekt bude prozatím fungovat v nižších fotbalových soutěžích, kde se zjistí, jestli finančně pomůže méně movitým klubům a nebude mít negativní dopad na chování fanoušků.
„Řadě klubů generují velkou část příjmů jejich bary a myslím, že že je čas se na tento problém znovu podívat,“ řekla Crouchová s tím, že je bizarní, že třeba příznivci kriketu během zápasů konzumovat alkohol smějí, ale ti fotbaloví ne.