Indie chce vybudovat vojenskou základnu na Seychelách. Obává se Číny

Základna na Seychelách

Indie chce vybudovat vojenskou základnu na Seychelách. Obává se ČínyNOVÉ
Ostrov La Digue a okolní atoly Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

Svět

Echo24

Indie plánuje výstavbu vojenské základny na Seychelách, které jsou významným strategickým bodem v Indickém oceánu. Reaguje tak na rozpínání Číny v Jihočínském moři. Indie již podepsala dvacetiletý kontrakt s tamní vládou, smlouva počítá s vybudováním letiště a doků pro námořnictvo. Informuje o tom server The Independent.

Kolem souostroví vede řada námořních cest, které jsou pro Indii strategické. Čína navíc kromě výstavby základen v Jihočínském moři otevřela minulý rok první zámořskou vojenskou základnu v Džibutsku a značně tak posílila svůj vliv v regionu.

Uzavření smlouvy ohlásil indický ministr premiér Nárendra Módí. Ten Seychely naposledy navštívil v roce 2015, aby vyvrátil pochybnosti ohledně přítomnosti vojenských sil na souostroví. Pakt se však setkal také s odporem místních obyvatel, kteří se obávají především nevratného poškození životního prostředí.

V lednu se kvůli nesouhlasu se zřízením základny uskutečnil protest, kterého se zúčastnilo přibližně 50 lidí. Ti upozornili na netransparentnost projektu. „Obyvatelé Seychel nepodporují tuto dohodu. Neznáme žádné detaily, jaké jsou plány? Co to bude stát?” uvedl bývalý opoziční politik a organizátor protestu Ralph Volcere pro Seychelskou tiskovou agenturu. „Naším problémem je, že se Seychely nemohou účastnit konfliktů supervelmocí. Musíme zůstat neutrální, přátelští ke každému – nepřátelští k nikomu,” dodal Volcere.

Podle indického ministra zahraničí Subrahmaniam Jaishankar však spolupráce obou zemí může posílit bezpečnost. Součástí smlouvy je i společný boj proti pirátství, posílení dohledu nad námořním teritoriem a boj proti pašování drog, lidí a nelegálnímu rybolovu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Předežene bývalá kolonie impérium? Indie by letos mohla ekonomicky předčít Británii

Čína, Indie, KLDR a Pákistán dál posilují jaderný arzenál