Vládě navzdory. Stížnost ke zdanění restitucí podpořili tři senátoři z klubu ČSSD

Stížnost ke zdanění církevních restitucí

Vládě navzdory. Stížnost ke zdanění restitucí podpořili tři senátoři z klubu ČSSDNové 1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Zdanění církevních restitucí názorově rozděluje vládní ČSSD. Zatímco její zástupci ve vládě a Poslanecké sněmovně kontroverzní krok podpořili, senátoři za ČSSD zdanění náhrad spolu s valnou většinou Senátu vetovali. A nyní dokonce tři „rebelové“ aktivně podporují ústavní stížnost, kterou připravila KDU-ČSL.

Senátoři z klubu Pavel Štohl (nestr. za ČSSD), Jaromír Strnad (ČSSD) a Miroslav Antl (nestr. za ČSSD) se připojili k senátorům z ODS, KDU-ČSL a zástupcům klubu SENÁTOR 21, kteří zdanění církevních restitucí napadnou u Ústavního soudu. Paralelně vzniká i stížnost k témuž v senátním klubu Starostů a nezávislých. Ti pro ni chystají jiné argumenty než lidovci. Psali jsme o tom zde.

„Vůbec mi nejde o výši restitucí, zda byly stanoveny a spočítány spravedlivě. Jde o princip. Jde o to, zda má stát právo zpětně měnit pravidla hry,“ řekl deníku Echo24 senátor Pavel Štohl s tím, že podle něj to v právním státě není možné, a proto stížnost podepsal. „Když toto projde, potom nevím, kde to skončí. Začnou se jednostranně měnit další pravidla hry?“ dodal.

Podobně argumentuje i jeho kolega z klubu Jaromír Strnad. „Nejsem příznivec církevních restitucí, ani jsem pro ně tehdy nehlasoval. Ale nemůžou se zavádět takové praktiky, aby se pravidla měnila až zpětně. Jako kdyby stát koupil nemovitost, ale příští vláda řekla, že zaplatil moc a prodejce má peníze vrátit,“ odpověděl Jaromír Strnad. 

Stížnost, kterou do pondělí podepsalo 41 senátorů z klubu ODS, KDU-ČSL, Senátora 21 a nezařazených senátorů, v úterý představí předseda lidovců Marek Výborný spolu s předsedou senátorského klubu ODS Milošem Vystrčilem a místopředsedkyní ODS Alexandrou Udženijou a autorem návrhu Jakubem Křížem.

Zda zmínění senátoři z klubu ČSSD podpoří i stížnost STAN, zatím nejsou rozhodnutí, ale zvažují to. „Zvážím, zda podepíši obě, nebo zůstanu u jedné. Nejsem si jist, zda se dvojitou stížností nerozmělní síly a zda je to takticky rozumné,“ uvedl Štohl.

Deník Echo24 o reakci na rozhodnutí senátorů podpořit stížnost požádal i předsedu ČSSD Jana Hamáčka. Nevyjádřil se ale.

Zdanění restitucí jako výhra komunistů

Zdanění církevních restitucí bylo jednou z podmínek KSČM pro podporu vlády ANO a ČSSD. Senátní veto přehlasovala Sněmovna zejména hlasy poslanců ANO, SPD, ČSSD a KSČM a také nezařazených Mariana Bojka a Ivany Nevludové. Zákon už podepsal i prezident Miloš Zeman. Zdanění by mělo fungovat od Nového roku.

Restituční zákon schválený za bývalé vlády premiéra Petra Nečase (ODS) počítal s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard korun navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny od roku 2013. Zákon ale také fakticky znamená odluku státu a církví. Dosavadní příspěvky státu na jejich činnost se postupně snižují až na nulu v roce 2030.

Dále čtěte: Je těžké být v Česku kardinálem

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články