Řediteli ČRo vadí Kroupův článek o Agrofertu. Ten výtky vedení odmítá

Agrofert a dotace

Řediteli ČRo vadí Kroupův článek o Agrofertu. Ten výtky vedení odmítáNOVÉ
Janek Kroupa Foto:

Foto: Printscreen z Youtube/ Český rozhlas

Domov

tk

Rada Českého rozhlasu na svém zasedání jednala o nedávném článku svého investigativního novináře Janka Kroupy, který se týkal hospodaření holdingu Agrofert na půdě, která mu nepatří. Generálnímu řediteli ČRo Renému Zavoralovi vadilo především jeho načasování, protože byl článek zveřejněn ve stejný den, kdy Andrej Babiš, který Agrofert skrze svěřenecké fondy vlastní, šel představit jména ministrů nové vlády prezidentu Miloši Zemanovi. Zavoral také uvedl, že není přesvědčen o tom, že článek není „účelovým antibabišovským tažením. Článek chce podrobit důkladné analýze. Kroupa výtky vedení rozhlasu odmítá.

„Nejsem s touto prací spokojen,“ řekl na zasedání Rady, které bylo nahráno na záznam tvořený Českým rozhlasem Zavoral. Nelíbí se mu totiž načasování kauzy a nepřesvědčili ho ani Kroupa s ředitelem zpravodajství Janem Pokorným, že článek není „účelovým antibabišovským tažením.“ S Pokorným již o článku „velmi bouřlivě“ mluvil a chce si o něm ještě promluvit s Kroupou.

„Musím říci, že mi bylo trochu stydno, když jsem viděl, jak toto téma zpracovala ČTK. Zcela profesionálně, kdy dala prostor Agrární komoře, dalším zástupcům a vlastně konstatovala, že to je problém, který se týká stovek zemědělských družstev v České republice. Musím říci, že kauza, která v éteru a na našem iRozhlasu zazněla, vyzněla tak, že problém má pomalu jenom Agrofert,“ řekl Zavoral na nahrávce během zasedání Rady Českého rozhlasu. “V tomto duchu hodlám si udělat i nějakou vnitřní analýzu a pak hodlám mluvit i s panem ředitelem Pokorným a zejména autorem těch reportáží panem redaktorem Kroupou, do jaké míry skutečně jsme tady dodrželi všechny principy, které by médium veřejné služby mělo dodržet,“ řekl dále Zavoral na nahrávce.

Janek Kroupa serveru Echo24 uvedl, že s výtkami vedení rozhlasu absolutně nesouhlasí. „Vyčítají mi načasování reportáže, ale to bylo dáno odpovědí Agrofertu. Jejich odpověď přišla v pátek 24. 11., my jsme pak hned v úterý nato vysílali. Vyčítají nám také to, že jsme nedali prostor Agrární komoře, což také není pravda, protože ve vysílání Agrární komora zazněla,” řekl deníku Echo24 Janek Kroupa. Odmítá také výtku, že se cíleně zaměřil jen na Agrofert. „Zde platí to, co jsem řekl už opakovaně. My jsme se zaměřili primárně na léta 2014, 15 a 16, kdy byl Andrej Babiš majitelem Agrofertu a současně i ministrem financí,” řekl Kroupa.

S kritikou Kroupovy reportáže o hospodaření Agrofertu na cizích polích přišel člen Rady Českého rozhlasu. „Já jsem si to s chutí přečetl a cítím tam jistou účelovost. Je to alespoň můj dojem,“ je na nahrávce slyšet Kňourek. Již dříve navíc pro Parlamentní listy uvedl, že článek je podle něj postaven tak, že to vypadá pouze jako problém Agrofertu, a označil ho za „příklad účelové žurnalistiky.

K článku se vyjádřil také další člen Rady a bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák. „Já bych k tomu dodal ještě jednu věc. Ona ta kauza je trochu složitější. Tento problém, který se týká, myslím, více než 300 000 hektarů. Tady mluvíme o tisíci a něco hektarů. Je to problém, který by měl být ošetřen legislativně. Myslím, že i ministr zemědělství přiznal, že ošetřen není a nebyl. Že to je praxe, která se dělá léta,“ řekl během zasedání zaznamenaném na nahrávce Jandák.

Janek Kroupa o své reportáži mluvil i v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Kroupa přiznal, že problémy má více zemědělců, ale ti na rozdíl od Andreje Babiše nesedí ve vládě. „Netýká se to jen Agrofertu, ale uznejte, že ve skutečnosti ne mnoho zemědělců je ve vládě,“ řekl Kroupa.

S výsledky analýzy Kroupova článku chce Zavoral veřejnost seznámit během dalšího zasedání Rady, tedy 20. prosince.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Agrofert neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech cizích pozemků. Dělají to i jiní, tvrdí holding