Eritrejec, který vraždil na nádraží, byl spolehlivý a pracovitý, tvrdí jeho bývalý šéf
Vražda ve Frankfurtu
Čtyřicetiletý Eritrejec, který v pondělí strčil ženu s dítětem na hlavním nádraží ve Frankfurtu nad Mohanem před přijíždějící vlak, platil ve Švýcarsku za vzorného pracovníka. Alpskou zemi chválil a snil o tom, že jeho rodinu tam čeká krásná budoucnost. Byl považován za spolehlivého a pracovitého člověka, napsala ve středu agentura DPA.
Přistěhovalec nyní čelí obvinění z vraždy a pokusu o další dvě vraždy. V pondělí strčil do kolejiště 40letou ženu a osmiletého chlapce, který incident nepřežil. Kromě toho se pokusil na koleje shodit další 78letou ženu. Motiv jeho činu dosud není znám.
„Vyznačoval se silnou vytrvalostí a skvělou pracovní morálkou,“ řekla švýcarskému deníku Tages-Anzeiger Laetitia Hardeggerová ze švýcarské organizace Solidar Suisse, která se celosvětově zasazuje o spravedlivou práci. V její zprávě z roku 2017 byl právě útočník z Frankfurtu uváděn jako pozitivní příklad.
„Od začátku na mě dělal velmi dobrý dojem,“ uvedl ve zprávě šéf curyšského dopravního podniku. „Je opravdu zapálený a spolehlivý. Měl velkou radost, když jsme mu nabídli stálé zaměstnání,“ uvedl Eritrejcův bývalý šéf v brožuře.
Samotný uprchlík v ní poznamenal, že ve Švýcarsku žije velmi rád. „Líbí se mi, že se tady každému dostane pomoci, a je jedno, jestli je chudý, nebo bohatý. A všichni mají co jíst a zajištěnou existenci. A školní vzdělávání považuji také za velmi dobré,“ pochvaloval si muž, který do Švýcarska přišel v roce 2006. V roce 2008 mu byla schválena žádost o azyl a od roku 2011 směl v zemi trvale žít. „Soukromě si přeji, aby mé tři děti měly lepší a lehčí život než já,“ snil o budoucnosti.
Naposledy žil s manželkou a třemi společnými dětmi ve věku jeden, tři a čtyři roky v obci Wädenswil u Curyšského jezera. Až do minulého čtvrtka nijak nápadně. Až minulý týden napadl nožem sousedku. Jeho ženu i sousedku změna jeho chování překvapila. „Souhlasně vypověděly, že ho takto ještě nezažily,“ uvedl policejní mluvčí.
Mnohé nasvědčuje podle DPA tomu, že v životě muže před několika měsíci nastala změna s dalekosáhlými následky. Podle údajů švýcarské policie byl Eritrejec tento týden v psychiatrické péči a od února byl kvůli duševním problémům na nemocenské. Na náznaky případné radikalizace nebo ideologických motivů pachatele vyšetřovatelé nenarazili. V Německu mu nyní hrozí doživotní vězení.
Podobný případ jako ve Frankfurtu se stal 20. července ve městě Voerde v Severním Porýní-Vestfálsku, kde 28letý Němec srbského původu před projíždějící vlak shodil 34letou ženu. Také ona následkům svých zranění podlehla.