2 Květiny díků pro Němcovou

S tou emocí se stále vyrovnávám, říká Němcová. Lidé jí děkovali za odchod ze Zemanova projevu

ROZHOVOR

Témata: , ,

Poslankyni Miroslavě Němcové (ODS) předali včera květiny desítky lidí, kteří chtěli ocenit její postoj k inauguračnímu projevu prezidenta Miloše Zemana. V jeho průběhu Němcová odešla, když se Zeman tvrdě opřel do některých médií, strany TOP 09 a podnikatele Zdeňka Bakaly. Podle Němcové lidé takto masivně ocenili její politické vystupování poprvé. „S tou mimořádně silnou emocí se stále vyrovnávám," řekla Němcová v rozhovoru pro deník Echo24.

Co s tou spoustou květin, které jste dostala, uděláte?

Tu největší kytici v národních barvách jsem dala vedle sněmovny k památníku Milady Horákové. Dále jsem poprosila snachu a syna, aby, až pojednou z Prahy, jednu kytici uložili na pražském Újezdě, kde je památník politických vězňů. Přemýšlím, že některé květiny předám jako poděkování i svým dlouholetým spolupracovníkům ve sněmovně.

Už lidé někdy takto ocenili nějaký krok, který jste v politice učinila?

Takhle spontánně nikdy. To je poprvé. Prožila jsem hezké okamžiky velmi silných setkání, ale tentokrát se organizovali lidé ve velkém množství sami. To je pro mě daleko cennější. S tou mimořádně silnou emocí se stále vyrovnávám.

Řekli vám, co je k předání květin motivovalo?

Někteří mi to stačili říct. Většinou, že mi děkují za odchod ze sálu. Odešla jste i za nás, říkali. Asi nás spojil ten pohled, že nejsme spokojeni s tím, jak hlava státu pracuje na tom, aby nás neustále rozdělovala. Aby štvala jednu část proti druhé. Myslím, že nás to všechny trápí. To je ta jednotící myšlenka.

Těch projevů nespokojenosti je v poslední době více. Lidé demonstrují a podepisují petice. Co to podle vás znamená? Visí něco ve vzduchu?

Je to odraz toho, že se něco ve společnosti děje. Uvědomujeme si, že nejdeme cestou, kterou jsme chtěli jít. Najednou si všichni uvědomujeme, že jak jednání prezidenta, tak premiéra nás vzdaluje standardům, o kterých jsme si mysleli, že k nim jako demokratická země spějeme. Naopak se od nich vzdalujeme. To je hlavní, lidé si to začínají uvědomovat.

Chápe podle vás prezident tyto vzkazy?

Myslím, že jim nechce rozumět. Že se tím, jak nás rozdělil a poštval jedny proti druhým, opřel o jednu skupinu a je mu jedno, jak se cítí ta druhá. Nedělá si námahu, aby té druhé skupině rozuměl. Aby si srovnal myšlenky v hlavě, proč asi vidíme věci jinak. A když připustím tu horší variantu, tak si myslím, že ho to i těší.

Miroslava Němcová je od roku 1994 členkou ODS a od roku 1998 poslankyně. Předsedkyní Poslanecké sněmovny se stala v roce 2010, funkci vykonávala až do roku 2013.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Němcová převzala „květiny díků“ za odchod při Zemanově projevu

Měla bych z toho infarkt, vysvětlovala Němcová odchod ze sálu

Babiš je predátor a měl by odstoupit, říká Němcová z ODS


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.