1 Pavel proti Zemanovi

Za Zemanova slova se stydím, prohlásil generál Pavel

, NOVÉ

Témata: , , , , ,

Slova prezidenta České republiky o vyhubení novinářů nadzvedla ze židlí mnoho lidí. Naposledy se proti Miloši Zemanovi ozval bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR a donedávna předseda Vojenského výboru NATO generál Petr Pavel. Ten při udílení cen Hanno R. Ellenbogenové za výjimečnou službu veřejnosti prohlásil, že prezidentovo vyjádření nebylo nešťastné, ale „mimořádně nepatřičné“ a za jeho slova se stydí. Prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček se v reakci do Pavla pustil kvůli členství v KSČ.

Generál Pavel předstoupil s projevem psaným v angličtině při udílení cen Hanno R. Ellenbogenové. Tyto ceny jsou udělovány za výjimečnou službu veřejnosti a jedno z letošních ocenění si odnesli i rodiče zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Právě vzhledem k jejich vraždě, ke které došlo před půl rokem, Pavel přítomným řekl, že se stydí za prezidentova slova o hubení novinářů.

„Myslím, že vyjádření prezidenta Zemana na adresu novinářů, bylo ne nešťastné, ale mimořádně nepatřičné,“ sdělil později generál Pavel serveru HlídacíPes.org. Na svém twitterovém účtu pak ještě dodal: „Je to nemístné, nepřijatelné ani jako bonmot a nehodné hlavy státu.“

Proti českému generálovi se ozval Zemanův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. „Zajímavé. O vrchním veliteli ozbrojených sil, prezidentovi ČSSR a generálním tajemníkovi ÚV KSČ dr. Gustávu Husákovi se jeho někdejší podřízený svého času takto příkře nevyjádřil,“ napsal na svém twitterovém účtu hradní mluvčí. V dalším ze svých tweetů Ovčáček poznamenal, že by měl Pavel „zavzpomínat na zlatá léta v ČSLA“. Narážel tak na Pavlovu minulost v KSČ. Tu již dříve potvrdil sám generál, podle kterého to byla jediná možnost, jak zůstat u výsadkářů, kde v 80. letech působil.

Petr Pavel svým vystoupením reagoval na Zemanův výrok z tohoto týdne. Na Pražském hradě před velvyslanci se totiž znovu opřel do českých novinářů. „Inteligence novinářů je někdy na úrovni blbouna nejapného, což byl tvor žijící na Madagaskaru, ale byl právem vyhuben. České novináře se zatím vyhubit nepodařilo,“ řekl český prezident.

Zeman se podobným způsobem vyjadřuje často. Například v červenci při jmenování nových soudců řekl: „Novináři jsou jako vosy, snažte se je zaplácnout.“ V říjnu loňského roku navíc ve Štrasburku řekl své ochrance, aby vyhnala kameramana, který jej natáčel při chůzi, „jinak jej zabije“. V minulém roce při setkání se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem žertem poznamenal, že „novináře by bylo třeba likvidovat“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Generál Petr Pavel skončil v čele Vojenského výboru NATO

„Mimořádně škodlivé,“ říká generál Pavel o možnosti obětovat kvůli KSČM misi v Pobaltí

Z nového čísla Světové velmoci na hraně. Je další velká válka nevyhnutelná?

Echo týdne: BIS, stará doba a pražští sankyloti ● Téma: Druhá transformace ● Kauza: Ťokovy dálnice ● Komentář: Politika utopená v krvi ● Esej: Proč je les oslabený?

Právní řád v Česku nefunguje Bývalý velvyslanec Milan Sedláček o sobě a české justici
Láska za časů internetu Hledáte trvalý vztah? Bez tradičních metod to nepůjde
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.