„Mimořádně škodlivé,“ říká generál Pavel o možnosti obětovat kvůli KSČM misi v Pobaltí

Účast na vojenských misích

„Mimořádně škodlivé,“ říká generál Pavel o možnosti obětovat kvůli KSČM misi v PobaltíNOVÉ
Petr Pavel Foto:

1
Domov

Echo24

Pokud Česko neschválí účast vojáků na misi v Pobaltí, pak to výrazně sníží jeho věrohodnost jako spojence. Uvedl to generál Petr Pavel v Otázkách Václava Moravce v souvislosti s posledními kroky KSČM. Komunisté hrozí, že pokud Česko posílí účast v misích, nebudou tolerovat společnou vládu ANO a ČSSD.

„Bylo by to mimořádně škodlivé. Takový krok by narušil nejen naše vztahy s Pobaltím, ale i dalšími partnery,“ uvedl Petr Pavel v České televizi. Připomněl, že české vzdušné sílu už v minulosti v Pobaltí působily a díky tomu získala republika v této oblasti značnou reputaci. Rotace jednotlivých členských států v rámci mise navíc podle Petra Pavla ukazují vůli jednotlivých států účastnit se kolektivní obrany.

Předsunutá přítomnost sil NATO v Pobaltí podle něj působí jako prvek odstrašení. Zároveň je vyvolána ruskou hrozbou v oblasti. „Rusko je hrozbou pro NATO, a naopak Rusko považuje NATO za hrozbu,“ řekl generál Pavel. Zároveň dodal, že NATO je s Ruskem v kontaktu a komunikuje s ním.

KSČM odmítá českou účast na misi NATO v Pobaltí. „Vojenský smysl není žádný. Nic takového (útok Ruska pozn. red.) ve hře není,“ řekl v tomto týdnu Alexander Černý z KSČM.

Podle bývalého ministra zahraničí Jana Kavana není účast české armády v Pobaltí tak důležitá. „Pokud by kompromis (ustoupení KSČM ohledně mise v Pobaltí pozn. red.) vedl k ustavení stabilní vlády, tak jsem pro,“ řekl v Otázkách Václava Moravce. Podle něj také není přímá souvislost mezi misí NATO v Pobaltí a bezpečností České republiky. „Nerad bych přispíval k vytváření atmosféry ohrožení,“ řekl Kavan.

Navýšení počtu vojáku na zahraničních misích a účast v Pobaltí ve čtvrtek hladce schválil Senát hlasy 54 z 57 přítomných členů. Velký boj se ale očekává ve Sněmovně.

Generál Pavel také mluvil o neplněném závazku ČR dávat na obranu dvě procenta HDP. Babišem vytvářená vláda ve ve svém programovém prohlášení takový závazek nemá. Plánuje pouze zvýšit výdaje na 1,4 procenta do roku 2021. To se podle Petra Pavla projeví nejen na obranyschopnosti Česka, ale také na „vřelosti Spojených států“ k takovému spojenci.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Generál Pavel: Boj proti terorismu je na několik generací

Generál Pavel: Rusku by na obsazení Pobaltí stačily dva dny