1 po sesazení Mugabeho

Krvavé volby v Zimbabwe. Vojáci se střetli se stoupenci opozice

NOVÉ

Témata: , ,

Několik hodin před očekávaným vyhlášením výsledku prezidentských voleb oznámila policie v Zimbabwe novou bilanci středečních srážek s příznivci opozice v metropoli Harare. Po násilnostech zemřelo šest lidí a dalších 14 utrpělo zranění, uvedla policejní mluvčí. Úřadující prezident Emmerson Mnangagwa na Twitteru napsal, že jednal s vůdcem opozice Nelsonem Chamisou o zmírnění napětí po středeční demonstraci, jejíž účastníci viní vládu ze snahy zmanipulovat pondělní volby. Chamisa ale řekl, že vláda chce vytvořit „fiktivní a klamný výsledek“.

Volební komise odpoledne oznámila, že výsledky začne vyhlašovat od desáté večer. Chamisa se ovšem už předtím prohlásil za vítěze. Prezident Mnangagwa podle opozičního lídra ví, že prohrál, protože v opačném případě by už byly výsledky známé. Chamisa dodal, že konkrétní čísla říci nemůže, neboť by tím porušil zákon. „Máme důkazy… Až vám (volební komise) začne předkládat fikci, my vám předložíme fakta,“ řekl. Své stoupence zároveň vyzval, aby v očekávání „masivního vítězství“ zůstali v klidu.

Policejní mluvčí Charity Charambová při prohlášení o obětech násilností kritizovala politické lídry za to, že podle ní nejsou schopni udržet své stoupence na uzdě. Policie tvrdí, že ve středu obléhalo centrum Harare 4000 příznivců opozice, přičemž někteří měli železné tyče a kameny. Charambová zároveň odmítla spekulace, podle nichž má v Harare platit zákaz vycházení. Bezpečnostní složky podle ní ulice „vyčistily“ z vlastní iniciativy kvůli napjaté situaci.

Zpravodajský server BBC dnes hlavní město Zimbabwe přirovnal k městu duchů, situaci v ulicích sleduje policie i armáda. Vláda varovala, že nebude tolerovat pouliční protesty. Policie odpoledne obsadila také ulice kolem sídla opoziční strany Hnutí pro demokratickou změnu (MDC). Podle agentury Reuters následně do budovy vtrhla a zadržela 16 osob.

Na mimořádná opatření v Harare dnes reagovalo britské velvyslanectví, které vyzvalo ke stažení vojáků z ulic metropole. V prohlášení také uvedlo, že politici mají v tomto okamžiku zvýšeného napětí odpovědnost zdržet se kroků, které by ono napětí stupňovaly. Aktivisté za lidská práva a někteří pozorovatelé voleb už předtím odsoudili podle nich nepřiměřenou intenzitu zásahu proti středečnímu protestu.

Pondělní volby v Zimbabwe byly první po sesazení dlouholetého vůdce Roberta Mugabeho, který zemi vládl 37 let. „Musíme jít příkladem a ukázat Zimbabwanům, že mír je nejdůležitější,“ napsal dnes Mnangagwa na svém twitteru, kde také vyzval k nezávislému vyšetřování smrti demonstrantů. Prezident přitom ve středu z odpovědnosti za násilnosti obvinil opoziční lídry a policie podle informací agentury AP kvůli údajnému podněcování násilí vyšetřuje Chamisu a další osoby.

Zimbabwané v pondělí kromě prezidenta volili také poslance i členy místních zastupitelstev. Volební komise dnes potvrdila výsledky parlamentních voleb, podle nichž vládní strana Africký národní svaz Zimbabwe – Vlastenecká fronta (ZANU-PF) získala ve 210členném parlamentu 145 křesel. Zajistila si tak dvoutřetinovou většinu potřebnou k prosazení ústavních změn.

Čtěte také: Kambodžský „diktátor“ vládne už 33 let. Začínal u Pol Pota, umlčel opozici

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.