Kambodžský „diktátor“ vládne už 33 let. Začínal u Pol Pota, umlčel opozici
Volby v Kambodži
Strana dlouholetého kambodžského premiéra Hun Sena se prohlásila za vítěze nedělních parlamentních voleb. Podle předběžného odhadu získala Strana kambodžského lidu (CPP) kolem stovky z celkem 125 mandátů v zákonodárném sboru, řekl mluvčí strany agentuře Reuters. Volby v Kambodži předem kritizovala řada organizací na ochranu lidských práv jako nespravedlivé, protože hlavní opoziční síla se jich nesměla zúčastnit.
Kambodžský premiér Hun Sen, který v mládí bojoval v jednotkách ultrakomunistických Rudých Khmerů, tak prodlouží svou 33letou vládu. Loni na podzim kambodžský nejvyšší soud rozpustil největší opoziční uskupení Kambodžskou národní stranu záchrany (CNRP). Ta v minulých volbách v roce 2013 přitom nebyla daleko od vítězství, když získala 44 procent hlasů voličů.
Kambodžský nejvyšší soud stranu rozpustil s odůvodněním, že se její členové spikli se Spojenými státy s cílem svrhnout Hun Senovu vládu. Poslanci CNRP byli vyloučeni z parlamentu a 118 členům strany bylo zakázáno účastnit se pět let politického života. Většina vůdců Kambodžské národní strany záchrany uprchla do zahraničí.
Podle kritiků bylo rozpuštění strany součástí dlouho připravovaného plánu, který má zajistit setrvání u moci Hun Senovi, který stojí v čele země od roku 1985.
Hun Sen od mládí bojoval v jednotkách ultrakomunistických Rudých Khmerů krutého diktátora Pol Pota. Při bojích o Phnompenh v jejich řadách přišel o oko a částečně ochrnul. Při dlouhodobém léčení v nemocnici přehodnotil své názory, rozešel se s polpotovci a v červnu 1977 se připojil ke kambodžským provietnamským silám, které na jaře 1978 zahájily povstání proti Polpotovu genocidnímu režimu.
USA uvalily sankce, EU to zvažuje
Evropská unie v reakci na rozpuštění opoziční strany pohrozila, že by mohla vůči Kambodži zavést hospodářské sankce, pokud tamní vláda nepřestane zastrašovat politické oponenty. Spojené státy uvalily v červnu sankce na některé vysoké kambodžské činitele blízké Hun Senovi.
Spojené státy i EU rovněž odmítly finančně přispět na organizaci nynějších voleb, které považují za nedemokratické. Vzhledem k tomu, že hlasování je v Kambodži dobrovolné, bude důležitým ukazatelem legitimity voleb volební účast, napsala agentura Reuters.
Veterán kambodžské opozice Sam Rainsy, který odešel v roce 2015 do francouzského exilu, aby se vyhnul stíhání, již v dubnu apeloval na voliče, aby se hlasování neúčastnili.
Hun Sen v pátek před stopadesátitisícovým davem svých příznivců tuto výzvu odsoudil. „Lidé, kteří naslouchají slovům zrádců této země a nepůjdou volit, ničí demokracii v Kambodži,“ řekl.
Kromě Hun Senovy vládnoucí Strany kambodžského lidu se voleb zúčastní asi dvacítka dalších politických uskupení. Většinou se ale jedná o malé strany, které nemají dostatek finančních prostředků. Některé byly zřízeny vládnoucí stranou, aby se vytvořilo zdání spravedlivého volebního boje, napsala agentura AP.