Udženija: Benešová je nazývaná ministryní Čapího hnízda. Dejme jí ale čas

Nová ministryně

Udženija: Benešová je nazývaná ministryní Čapího hnízda. Dejme jí ale časNOVÉ
A. Udženija v ČT Foto:

Reprofoto: ČT24

Domov

Podle první místopředsedkyně ODS se o nadcházející ministryni Marii Benešové (za ANO, dříve ČSSD) mluví jako o „ministryni Čapího hnízda a mýta“. Alexandra Udženija to měla zaslechnout v kuloárech, sama ji tak nenazývá, řekla v nedělních Otázkách Václava Moravce v ČT. Marii Benešové by Alexandra Udženija dala čas na „hájení“.

„To, že nazýváme paní ministryni (Benešovou – pozn. red.) ministryní Čapího hnízda a mýta, to je pravda. Tak jsem to slyšela, že se to o ní říká kuloárně. Za sebe říkám, dejme jí trochu času,“ řekla v neděli místopředsedkyně občanských demokratů. Alexandra Udženija následně sdělila, že toto tvrzení zaslechla pouze v kuloárech.

„Byla bych u paní Benešové obezřetná. Já si moc dobře pamatuji hysterii, která byla vyvolána, když ODS měnila pana Pospíšila za pana Blažka a na ty novinové titulky o tom, jak se bude zasahovat do justice atd. Nic z toho se nepotvrdilo. Je teď jasné, že ODS opravdu vždycky hájila nezávislost a nestrannost justice, takže je tady na místě trochu nechat to hájení, jak říkáte, abychom byli objektivní a ne jenom subjektivní. Jsem tady zdrženlivější,“ dodala také Alexandra Udženija.

V souvislosti se jmenováním Marie Benešové do čela resortu spravedlnosti se spekuluje o možném návrhu na odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Sama nastupující ministryně tyto spekulace ale odmítla s tím, že by byla pouze pro diskuzi ohledně zavedení mandátu pro státní zástupce. Ti mají dosud neomezené funkční období.

ČSSD: Odvolání státního zástupce Zemana by byl důvod odejít z vlády

Část opozice dává odchod současného ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO) do souvislosti s kauzou Čapího hnízda, v níž čerstvě čelí návrhu na podání obžaloby premiér Andrej Babiš (ANO).

„Na toto bude sociální demokracie velice citlivá. Pokud by se mělo hlasovat o odvolání nejvyššího státního zástupce, tak to bude poslední hlasování této vlády. Pro nás by to byl důvod z vlády odejít,“ konstatoval Hamáček. „Věřím však, že platí ujištění našich partnerů, podle kterých k tomu nedojde,“ dodal na Twitteru.

Nevidí důvod ani ke změně zákona o státním zastupitelství. „Zatím není nic na stole. Očekávám, že takto zásadní změny by byly koaličně projednány a máme pro spory v koalici příslušné mechanismy,“ uvedl s tím, že další kroky nechce předjímat.

Benešová minulý týden uvedla, že se chce zaměřit především na boj s korupcí na vytváření kvalitní legislativy. „Popírám čistky ve státním zastupitelství, to je prostě hysterie naprosto nesmyslná,“ řekla. „Kdybychom chtěli vyhodit Pavla Zemana, mohli jsme to udělat už dávno,“ řekl minulý víkend deníku Právo Babiš.

Čtěte také: Zeman: Česko je vzteklý kousek Evropy. Proti Huawei je jediné