1 Útoky na Srí Lance

VIDEO: U kostela vybuchla nálož v autě. Srí Lanku vyděsila další exploze

, VIDEO UVNITŘ

Témata: , , ,

V Kolombu u kostela svatého Antonína, který byl terčem nedělního útoku, se v pondělí ozvala nová exploze. Podle informací agentury Reuters se tam specialisté snažili zneškodnit nově nalezenou nálož, která však explodovala. Vznikla panika a lidé se rozutekli do okolních ulic. Podle Michaela Safiha, který pracuje pro britský list The Guardian, šlo o malou explozi, která nikoho naštěstí nezabila.

Výbušniny byly schované v zaparkovaném autě, po jejich objevení byli přivoláni pyrotechnici. Jak lze na videu níže vidět, jejich snaha se nesetkala s úspěchem a bomba explodovala předčasně, což vyvolalo paniku mezi kolemjdoucími i obyvateli ulic v oblasti, píše server Focus. Policie chvilku po nenadálé explozi zadržela v okolí jednu osobu. Tu pak musela chránit před rozlíceným davem, který chtěl podezřelého zlynčovat. Lidé na sociálních sítích kritizují bezpečnostní složky za to, že řádně nevyklidily oblast pro svou operaci a zbytečně tím vyděsily další obyvatele Kolomba.

Policisté mezitím zatkli 24 lidí a po dalších pátrají. Na autobusové stanici v Kolombu našli 87 rozbušek. Několik jich leželo volně na zemi a dalších asi 70 policisté objevili mezi odpadem. Jeden z odborníků řekl, že panují obavy, že existují ještě dvě nebo tři bomby připravené k použití. Jedna nálož byla v noci na pondělí zneškodněna na mezinárodním letišti v Kolombu.

Při útocích zemřelo o Velikonoční neděli asi 290 lidí a dalších zhruba 500 bylo zraněno. Mezi oběťmi je 39 cizinců, z toho zatím nejvíce z Británie (8) a Indie (6). K jejich identifikaci dochází postupně. Zraněných cizinců je 28. Oznámil to srílanský ministr cestovního ruchu John Amaratunga.

Jde o nejhorší teroristický útok v dějinách Srí Lanky a jeho cílem byly kostely a hotely. „Stále nemáme informace o tom, že by mezi zraněnými nebo oběťmi byli Češi,“ řekl ČTK v pondělí kolem poledne mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Robert Řehák.

„Zprávy tajných služeb ukazují, že za těmito místními teroristy jsou zahraniční teroristické organizace. Proto chce prezident požádat o pomoc cizí státy,“ stojí v prohlášení úřadu srílanského prezidenta.

Na Srí Lance začne o půlnoci platit výjimečný stav, který po nedělních atentátech rozšíří pravomoci policie a armády.

Kvůli obavám a bezpečnosti neodletí v pondělí a v úterý z Česka desítka lidí na Srí Lanku. Oznámil to internetový prodejce Dovolena.cz. S cestovními kancelářemi a zákazníky portál dohodl stornování zájezdů, uvedl jeho mluvčí Aleš Ondrůj. „S ohledem na bezpečnostní situaci a upravená doporučení ze strany některých států týkající se pobytu v této zemi zajistila Dovolena.cz aktivně u svých partnerských cestovních kanceláří bezplatné stornování zájezdů všech klientů, kteří měli na Srí Lanku v těchto dnech odletět,“ uvedla ředitelka portálu Dovolena.cz Eva Sedlmajerová. O dalším rušení zájezdů nejsou informace, ale podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže to neznamená, že se tak neděje.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Dánský miliardář přišel při velikonočním teroru na Srí Lance o tři děti

Teror v kostelích rozpoutali místní islamisté. Obětí je už 290

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.