VIDEO: U kostela vybuchla nálož v autě. Srí Lanku vyděsila další exploze

Útoky na Srí Lance

VIDEO: U kostela vybuchla nálož v autě. Srí Lanku vyděsila další explozeVIDEO UVNITŘ
Výbušniny byly schované v zaparkovaném autě, po jejich objevení byli přivoláni pyrotechnici Foto:

REPROFOTO: Youtube / El Pais

Svět

vt Echo24

V Kolombu u kostela svatého Antonína, který byl terčem nedělního útoku, se v pondělí ozvala nová exploze. Podle informací agentury Reuters se tam specialisté snažili zneškodnit nově nalezenou nálož, která však explodovala. Vznikla panika a lidé se rozutekli do okolních ulic. Podle Michaela Safiha, který pracuje pro britský list The Guardian, šlo o malou explozi, která nikoho naštěstí nezabila.

Výbušniny byly schované v zaparkovaném autě, po jejich objevení byli přivoláni pyrotechnici. Jak lze na videu níže vidět, jejich snaha se nesetkala s úspěchem a bomba explodovala předčasně, což vyvolalo paniku mezi kolemjdoucími i obyvateli ulic v oblasti, píše server Focus. Policie chvilku po nenadálé explozi zadržela v okolí jednu osobu. Tu pak musela chránit před rozlíceným davem, který chtěl podezřelého zlynčovat. Lidé na sociálních sítích kritizují bezpečnostní složky za to, že řádně nevyklidily oblast pro svou operaci a zbytečně tím vyděsily další obyvatele Kolomba.

Policisté mezitím zatkli 24 lidí a po dalších pátrají. Na autobusové stanici v Kolombu našli 87 rozbušek. Několik jich leželo volně na zemi a dalších asi 70 policisté objevili mezi odpadem. Jeden z odborníků řekl, že panují obavy, že existují ještě dvě nebo tři bomby připravené k použití. Jedna nálož byla v noci na pondělí zneškodněna na mezinárodním letišti v Kolombu.

Při útocích zemřelo o Velikonoční neděli asi 290 lidí a dalších zhruba 500 bylo zraněno. Mezi oběťmi je 39 cizinců, z toho zatím nejvíce z Británie (8) a Indie (6). K jejich identifikaci dochází postupně. Zraněných cizinců je 28. Oznámil to srílanský ministr cestovního ruchu John Amaratunga.

Jde o nejhorší teroristický útok v dějinách Srí Lanky a jeho cílem byly kostely a hotely. „Stále nemáme informace o tom, že by mezi zraněnými nebo oběťmi byli Češi,“ řekl ČTK v pondělí kolem poledne mluvčí českého ministerstva zahraničních věcí Robert Řehák.

„Zprávy tajných služeb ukazují, že za těmito místními teroristy jsou zahraniční teroristické organizace. Proto chce prezident požádat o pomoc cizí státy,“ stojí v prohlášení úřadu srílanského prezidenta.

Na Srí Lance začne o půlnoci platit výjimečný stav, který po nedělních atentátech rozšíří pravomoci policie a armády.

Kvůli obavám a bezpečnosti neodletí v pondělí a v úterý z Česka desítka lidí na Srí Lanku. Oznámil to internetový prodejce Dovolena.cz. S cestovními kancelářemi a zákazníky portál dohodl stornování zájezdů, uvedl jeho mluvčí Aleš Ondrůj. „S ohledem na bezpečnostní situaci a upravená doporučení ze strany některých států týkající se pobytu v této zemi zajistila Dovolena.cz aktivně u svých partnerských cestovních kanceláří bezplatné stornování zájezdů všech klientů, kteří měli na Srí Lanku v těchto dnech odletět,“ uvedla ředitelka portálu Dovolena.cz Eva Sedlmajerová. O dalším rušení zájezdů nejsou informace, ale podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže to neznamená, že se tak neděje.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Dánský miliardář přišel při velikonočním teroru na Srí Lance o tři děti

Teror v kostelích rozpoutali místní islamisté. Obětí je už 290