1 82 let od vzniku ikonické fotografie

Sám proti davu. Ikonický snímek „muže, který nehajloval“

, NOVÉ

Témata: ,

Ikonická fotografie z 13. června 1936 zachycuje dav hajlujících dělníků při spuštění lodi Horst Wessel v Hamburku. Jen několik jedinců nemá na snímku zdviženou pravici. Jeden dělník však stojí s ostentativně zkříženýma rukama. Němka Irma Ecklerová tvrdí, že „ten, který nehajloval“, je její otec August Landmesser. Jeho pohnutý osud přiblížila ve své knize.

Německý dělník August Landmesser sice roku 1931 vstoupil do NSDAP, ale ze strany byl po několika letech vyloučen, když se seznámil s židovkou Irmou Eckler. S Irmou se se chtěl oženit, to ale nedovolovaly norimberské zákony. V roce 1937 se Landmesser s rodinou pokusil utéct do Dánska, ale byli chyceni. Jelikož byla Irma již podruhé těhotná, čekalo pár obviněni z „hanobení rasy a krve.“

Landmesser byl poté úřady nucen, aby ženu zavrhl. Jelikož tak neučinil, byl odsouzen na dva a půlroku v koncentračním táboře Börgermoor. Irene druhou dceru Irmu porodila ve vězení a sama zemřela v koncentračním táboře pravděpodobně roku 1942. August byl sice v roce 1941 propuštěn, ale v roku 1944 byl mobilizován. Ještě ten samý rok padl v boji v Chorvatsku. Jejich dcery Ingrid a Irma válku přečkaly v pěstounské péči.

Ikonická fotografie byla publikována v časopisu Die Zeit roku 1991 a několik let se spekulovalo, kdo je oním statečným mužem, který nepodlehl davu a nezvedl pravici. Identitu „muže, který nehajloval“ prozradila v roce 1996 jeho dcera Irma. Uvedla to společně s fotografiemi v knize „Die Vormundschaftsakte 1935–1958: Verfolgung einer Familie wegen Rassenschande,“ v níž popisuje osud své rodiny. Přesto stále není stoprocentně dokázáno, že oním mužem na snímku z hamburského přístavu je opravdu August Landmesser.

Čtěte také: Příběh Bestie z Omahy. V Normandii před 74 lety zastřelil mladý Němec přes tisíc spojenců

Silné záběry, o kterých se málo ví. Matka parašutisty Kubiše mluví na kameru

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Ve vyšším zájmu Evropy. Brusel našel dohodu s Poláky a Maďary. Svezou se i Češi?

Echo týdne: Tarantino, Lenin a Sparta ● Komentář: Johnsonův tým snů ● Rozhovor: Nejsem Kalouskova loutka ● Recenze: V magickém trojúhelníku ● Civilizace: Americké vrtulníky pro české vojáky

Krize bydlení se vyhrocuje Může za ni neschopný a pomalý stát
Jeffrey Epstein a americký nový feudalismus Komu se ulevilo smrtí muže, který zneužíval nezletilé dívky
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.