Silné záběry, o kterých se málo ví. Matka parašutisty Kubiše mluví na kameru

atentát na Heydricha

Silné záběry, o kterých se málo ví. Matka parašutisty Kubiše mluví na kameruNOVÉ
rozhovor s Marií Kubišovou/Dusíkovou Foto:

Foto: printscreen / ČT

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Zatímco příběh národního hrdiny Jana Kubiše zná dopodrobna téměř každý, příběh jeho rodiny rezonuje už v širším povědomí mnohem méně. Historik Petr Blažek připomněl padesát let starý rozhovor, který pořídil v roce 1968 reportér Československé televize Arnošt Burget. V Dolních Vilémovicích vyzpovídal nevlastní matku Jana Kubiše Marii Kubišovou/Dusíkovou, které bylo tehdy 83 let. Žena emotivně popisuje, o které příbuzné v důsledku perzekucí atentátu přišla, nebo jak byla sama zatčena v nemocnici, kde měla podstoupit operaci.

Janu Kubišovi bylo pět let, když mu umřela vlastní matka. Jeho otec František Kubiš se v následujícím roce znovu oženil právě s vdovou Marií Dusíkovou. Manželé se starali postupně o dvanáct dětí, které měli buď společně nebo z předchozích manželství. „Takový děti a všechno pryč, všechno pryč,“ říká v slzách během rozhovoru Kubišova nevlastní matka.

Rozhovor připomněl na Facebooku v souvislosti s blížícím se padesátým výročím od jeho natočení historik Petr Blažek. Sám uvedl, že se jedná o jeden z nejemotivnějších rozhovorů, co kdy viděl.

Marie Kubišová/Dusíková během rozhovoru vzpomíná na jména svých popravených dětí, které před kamerou vyjmenovává. Část z dětí byla i z Kubišova předchozího manželství.

Sama jako jedna z mála z rodiny válku přežila. Může za to pravděpodobně fakt, že nebyla s Janem pokrevně příbuzná, nebo rovněž že byla v době zatýkání v nemocnici, kde čekala na operaci. V rozhovoru popisuje, že ji nakonec zatkli, když už byla v narkóze připravena podstoupit operaci ledvin. Sama však nesdílela smutný osud svých příbuzných, kteří byli popraveni v Mauthausenu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Jan Kubiš se narodil v roce 1913 v Dolních Vilémovicích na Třebíčsku. V červnu 1939, utekl do Polska, kde se přidal ke vznikající československé jednotce. Postupně se přes Alžír do dostal až do Anglie, kde se přihlásil do výcviku pro speciální úkoly. Společně s Jozefem Gabčíkem byl pak vybrán pro operaci Anthropoid.

V prosinci 1941 byli oba parašutisté vysazeni v Čechách s úkolem odstranit zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Atentát uskutečnili v Praze 27. 5. 1942. Byl to právě Kubiš, který po zaseknutí Gabčíkovy zbraně, hodil po Heydrichově voze granát, který se nakonec stal protektorovi osudným. Kubiš zahynul 18. června během nacistického dobývání pravoslavného kostela sv. Cyrila a Metoděje, ve kterém se parašutisté ukrývali.

Z Kubišovy široké rodiny bylo postupně zatčeno 250 lidí, nejvíce z Dolních Vilémovic a Horních Radslavic. Nejbližší rodina byla pak odeslána do koncentračního tábora Mauthausen. Většina jeho nejbližších příbuzných byla popravena 24. října 1942. Německou odplatu z vlastní rodiny přežila jen jeho nevlastní matka Marie, nezletilý bratr František a dcera jeho sestřenice.

Čtěte také: Co provedli nacisti československým husitům

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články