Průměrný dluh českých dlužníků se loni zvýšil na 29 700 Kč. Největší sumy si půjčují Pražáci

průměrný dluh Čechů

Průměrný dluh českých dlužníků se loni zvýšil na 29 700 Kč. Největší sumy si půjčují PražáciNOVÉ 1
Domov

Po řadě let snižování se průměrný dluh českých dlužníků loni meziročně zvýšil o 4000 korun. Češi v roce 2017 průměrně dlužili 29.700 korun, zatímco o rok dříve to bylo 25.700 Kč. Stále platí, že si častěji a více půjčují muži (54 procent dlužníků s průměrným dluhem 31.500 Kč), zatímco u žen činí průměrný dluh 27.200 Kč. Vyplývá to z analýzy společnosti KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek.

Nejvíce dlužníků je z Moravskoslezského kraje (16 procent z celé ČR, průměrný dluh 28.100 Kč), následuje kraj Ústecký (12 procent dlužníků, 27.900 korun) a Středočeský (deset procent dlužníků, 3500 Kč). V průměru nejvyšší závazky mají dlužníci z Prahy (33.100 Kč), kteří tvoří sedm procent všech dlužníků v ČR. Výrazně se jim přibližují obyvatelé Karlovarského kraje s průměrným dluhem 32.700 korun.

"Výrazný nárůst průměrného dluhu může souviset s očekáváním pokračování současného tempa růstu ekonomiky, které vyvolává větší ochotu utrácet a kvůli nákupům se i zadlužovat. Dlužníci by ale měli pamatovat na to, že ekonomický cyklus přináší i poklesy spojené s růstem nezaměstnanosti, a vytvářet si dostatečnou rezervu na pokrytí splátek svých závazků" uvedla mluvčí KRUK Jana Žaludová.

Češi se zadlužují hlavně v pozdějším věku. Největší dluhy mají Češi ve věku 45 až 64 let (38 procent všech dlužníků), průměrně přes 34.000 korun. Nejmenší podíl všech dlužníků (necelá dvě procenta s průměrným dluhem 14.300 Kč) patří do věkové kategorie 18 až 24 let. Více než osm procent dlužníků s průměrným dluhem 29.100 Kč je v postproduktivním věku (přes 65 let). Ve všech věkových kategoriích přitom převažují dlužníci z Moravskoslezského kraje.

Průměrná výše dluhu vzrostla ve všech věkových kategoriích, včetně lidí ve věku nad 65 let, jejichž jediným příjmem bývá starobní penze. "Splácet dluhy z důchodu je velmi obtížné, navíc ze zkušenosti víme, že si staří lidé často berou úvěry pro svoje děti nebo vnoučata, která by z různých důvodů vlastní úvěr nedostala. Pokud tito skuteční dlužníci nemohou úvěry sami splácet, může to penzisty přivést na hranici chudoby," dodala Žaludová.

Téměř 19 procent dlužníků má více než jeden dluh, což je o osm procentních bodů více než v roce 2016. Nejčastěji jde o dva až tři dluhy, výjimkou nejsou ale ani lidé, kteří mají pět a více závazků ke splácení. "Strkání hlavy do písku před vlastními dluhy je cestou k ještě většímu zadlužení. Domluva s věřitelem, nastavení splátkového kalendáře a pravidelné a včasné splácení je způsob, jak se navýšení dluhu a řešení soudní cestou vyhnout," podotkla Žaludová.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Státní dluh ke konci září stoupl o 47 miliard, každý Čech „dluží“ přes 150 tisíc

Splácet dluhy musí dlužníky motivovat