VIDEO: Po 26 hodinách nastal rok 2019. Podívejte se, jak se slavilo po celém světě

Silvestr napříč planetou

VIDEO: Po 26 hodinách nastal rok 2019. Podívejte se, jak se slavilo po celém světěNOVÉ
O půlnoci rozzářila oblohu Londýna velkolepá ohňostrojová show Foto:

REPROFOTO: Youtube / BBC

1
Svět
Sdílet:

Rok 2019 je už na celé zeměkouli. Posledními místy, kde se datum změnilo v úterý ve 13:00 středoevropského času, byly neobydlené atoly – Bakerův ostrov a Howlandův ostrov v Tichém oceánu. Vzhledem k místním administrativním úpravám a časovým pásmům nový rok začínal na planetě celkem 26 hodin. Neobešlo se to přitom bez násilí. V centru severoanglickém Manchesteru pobodal muž tři osoby, na západě Německa najížděl řidič do slavících a pět jich zranil. Smrtelné případy spojené se Silvestrem hlásí Rakousko a Thajsko.

V Londýně po více jak roční pauze zazněl Big Ben, který půlnoc ohlásil dvanácti údery. Slavný zvon se odmlčel v srpnu 2017 kvůli generální opravě viktoriánských hodin i věže, která má celkem trvat čtyři roky.

Nový rok bez Big Benu by ale nebyl dostatečně britský, takže i když byl mechanismus, který měřil čas od roku 1859, kvůli opravě rozebrán, pro uvítání Nového roku bylo sestaveno speciální elektrické zařízení, jež 200kilogramové srdce zvonu rozezvučelo.

Na newyorském Times Square odpočítávali lidé v dešti poslední vteřiny minulého roku tradičně za spouštění velké blyštivé koule. Celé náměstí se poté roztančilo za zvuku písně New York, New York v podání Franka Sinatry.

Přelomu roku v USA předcházelo faux pas amerického strategického velitelství (Stratcom), které dohlíží na americký jaderný arzenál. Stratcom na twitteru zveřejnilo zprávu, že je připraveno vypustit něco „mnohem, mnohem většího“, než je koule na Times Square, a připojilo videoklip s bombardérem B-2. „Náš předchozí tweet k Novému roku byl nepatřičný a neodráží naše hodnoty. Omlouváme se. Záleží nám na bezpečnosti Ameriky a spojenců,“ reagovalo velitelství na kritiku a příspěvek odstranilo.

V Las Vegas na západním pobřeží USA se osmiminutový půlnoční ohňostroj nesl v rytmu Sinatrovy písně Luck Be a Lady nebo skladby I Drove All Night v podání Céline Dionové. V Las Vegas novoroční oslavy představují zisk 400 milionů dolarů (8,9 miliard Kč) a na zajištění bezpečnosti byly povolány tisíce policistů. V roce 2017 zde muž z hotelového pokoje postřílel 58 účastníků koncertu.

Desetitisíce lidí se v noci shromáždily u berlínské Braniborské brány. V centru německé metropole bylo nasazeno 1300 policistů a lidé slavící Nový rok nemohli do ohrazené zóny brát pyrotechniku, lahve či velké batohy.

Oslavy ve Francii předznamenaly obavy z dalších akcí hnutí takzvaných žlutých vest. Dosud jejich protesty proti daňové a sociální politice vlády provázely střety s policií a výtržnosti. Na pařížskou třídu Champs-Elysées jich ale v noci dorazily jen dvě stovky. Po celé zemi bylo mimořádně nasazeno 148 000 členů bezpečnostních sil, z toho 12 000 v Paříži.

V Riu de Janeiro přišly na pláž Copacabana uvítat nový rok dva miliony lidí. Brazilci slavili jen několik hodin před inaugurací svého nového prezidenta Jaira Bolsonara. V Riu bylo 29 stupňů Celsia, takže mnozí se osvěžili koupelí v moři a další obětovali mořské bohyni uctívané v afrobrazilském kultu candomblé.

Hodinu před Prahou oslavila vstup do roku 2019 Jihoafrická republika. Stanice Deutsche Welle varovala ty, kteří se nacházejí v Johannesburgu, aby se vyhnuli předměstí Hillbrow. Jeho obyvatelé totiž na Nový rok tradičně vyhazují nábytek, který už se jim doma nehodí.

Jako vůbec první vstoupili do roku 2019 již v pondělí v 11:00 našeho času obyvatelé Samoy a Vánočního ostrova (Kiritimati), který je součástí Republiky Kiribati. V samojském hlavním městě Apia doprovodil místní obyvatele i mnoho turistů do nového roku mohutný ohňostroj.

Slavila i Severní Korea

V japonských buddhistických chrámech se o místní půlnoci rozezněly zvony vždy 108 údery, které mají odehnat 108 nectností a zel. V následujících dnech nového roku budou Japonci tradičně navštěvovat s celými rodinami místní chrámy. Nastal rok divokého prasete, v němž Japonsku také nastane nová a nepředvídatelná éra: na konci dubna totiž abdikuje 85letý císař Akihito a na trůn nastoupí jeho nejstarší syn, 58letý Naruhito. 

Také v jihokorejské metropoli Soulu přivítali nový rok tradiční ceremonií: zvonění na bronzový zvon. Starosta města Pak Won-sun a vybraní obyvatelé na něj udeřili třiatřicetkrát. Jedním z vyvolených byl i chirurg, který úspěšně operoval severokorejského vojáka, jenž na jih utekl v roce 2017 přes hranici navzdory střelbě svých kolegů. Číslo 33 v Koreji symbolizuje štěstí.

Co se týče Severní Koreje, i Pchjongjang se dočkal rozzářené oblohy. Ohňostroj trval zhruba deset minut a doprovázely jej hlasitá hudba z pódia a světelné efekty. Podle tamějších médií se v centru hlavního města sešly tisíce lidí. Severokorejský vůdce Kim Čong-un se o pár hodin později ukázal ve státní televizi s novoročním projevem, v němž zřejmě mluvil o dalším směřování země a jednáních s Jižní Koreou a USA.

V 17:00 středoevropského času se do nového roku přehoupla pak Čína, tam se ale velké oficiální oslavy nekonaly. Podle tradičního čínského kalendáře nový rok začne až 5. února. Někteří Číňané nicméně vyšli ve velkých městech oslavovat do ulic. Například v Šanghaji na ně dohlížely posílené policejní hlídky, jejichž úkolem bylo zabránit opakování scénáře z roku 2014. Tehdy při novoroční tlačenici zahynulo 36 osob. Velké oficiální oslavy se konaly v Hongkongu, kde se na ohňostroj přišlo podívat 300 000 lidí.

Novoroční poselství národu pronesl prostřednictvím státních médií čínský prezident Si Ťin-pching. Občany ujistil, že reformní úsilí Číny nebude stagnovat a země se bude nadále otevírat světu.

Na Tchaj-wanu využili organizátoři oslav k odpálení velkolepého ohňostroje z 504 metrů vysokého mrakodrapu Taipei 101 v Tchaj-peji. Tradice trvající od roku 2004 láká do hlavního města ostrova každoročně mnoho turistů. Ve stejný čas přivítaly nový rok také Singapur, Vietnam, Laos, Kambodža a další asijské země. 

Oslavy nebyly bez zraněných 

Noc na Nový rok poznamenaly na severu Anglie a západě Německa násilné incidenty. V Manchesteru pobodal muž kuchyňským nožem tři lidi a policie, která jej zadržela, uvedla, že útok vyšetřuje jako teroristický. V západoněmeckých městech Bottrop a Essen najel řidič úmyslně celkem čtyřikrát do lidí na ulici a pět jich zranil. Podle úřadů chtěl zabíjet cizince. Obava z terorismu v poslední den roku 2018 způsobila nakrátko evakuaci jednoho z terminálů amsterodamského letiště. U muže, který hrozil, že má bombu, se ale nakonec žádná výbušnina nenašla.

Při manipulaci s petardami se ve Štrasburku zranilo devět lidí; dvěma z nich museli lékaři amputovat prsty. Podle šéfa služby SOS Mains Philippa Liverneauxa v obou případech zranění způsobila pyrotechnika neodpovídající bezpečnostním předpisům. Jeden ze zraněných si koupil pod rukou petardy z Polska, druhý manipuloval s materiálem vyrobeným podomácku.

V Eberschwangu v Horních Rakousích se při manipulaci se silnou rachejtlí smrtelně zranil sedmnáctiletý mladík. Na soukromé party nejprve odpálil pět menších a při explozi šesté a silnější petardy utrpěl poranění hlavy; zemřel v nemocnici. Úřady začaly vyšetřovat původ mladíkových petard. Z jiných částí Rakouska je hlášeno ze silvestrovských oslav deset zraněných.

Tragický případ provázející silvestrovské veselí má i Thajsko, kde jistý muž po večírku zastřelil šest příbuzných a pak obrátil zbraň proti sobě.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: FOTOGALERIE: V centru Prahy tisíce lidí vítaly nový rok 2019. Nejvíce řádili s petardami cizinci

VIDEO: Asijské státy přivítaly nový rok. Bouřlivě slavila i Severní Korea

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články