Babiš odsoudil komunismus. „Jste nejúspěšnější odchovanec KSČ, tak mlčte,” vzkázali mu komunisté

Babiš odsoudil komunismus. „Jste nejúspěšnější odchovanec KSČ, tak mlčte,” vzkázali mu komunistéNOVÉ
Andrej Babiš Foto:

Domov

Kritika od komunistů

vt Echo24

Předseda vlády a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se dočkal ostré kritiky z tábora komunistů za výrok, který pronesl v Berlíně. Označil totiž komunismus za režim, který se nebál střílet do lidí, a dodal, že po sametové revoluci „měli KSČM zakázat“. Čeští komunisté na Babiše zareagovali s připomínkou, že je „nejúspěšnější odchovanec KSČ“.

Babiš ve středu položil věnec u části památníku zdi, na níž jsou fotografie obětí rozdělené německé metropole. „Berlínská zeď je symbol bývalého komunistického režimu, režimu, který neváhal střílet na lidi. Stejné to bylo u nás na hranici,“ uvedl Babiš. „To je velice temné období v historii postkomunistických zemí, a proto si myslím, že bylo potřeba, abych projevil úctu vůči obětem, a i možná pro mladou generaci připomněl, co se za těch minulých totalitních režimů dělo,“ zdůraznil také.

Od novinářů později čelil otázce, jestli není zvláštní, že uctil památku komunistických obětí jako premiér vlády ČR, kterou komunisté podpořili. „KSČM nemá na naši vládu žádný vliv,“ uvedl s tím, že ji jen jednorázově podpořili. „Měli KSČM zakázat,“ poznamenal také k dění po sametové revoluci z roku 1989. Jestli někdo komunisty oslabil, tak to podle Babiše bylo jeho hnutí ANO.

„Odchovanec KSČ, kterému nenarostla páteř“

Výrok na konto komunistického režimu zarazilo některé členy KSČM. V nadcházejícím hlasování o rozpočtu na příští rok se přitom Babiš neobejde bez jejich hlasů. „Pan předseda vlády a hnutí ANO se řídí heslem ‚účel světí prostředky‘ a někdy si nevidí na špičku nosu. Nicméně platí, že nejvíce křičí ti, kteří sami kdysi byli členy komunistické strany, aby se distancovali od své vlastní minulosti,“ řekl komunistický poslanec Stanislav Grospič.

Mnohem ostřejší rétoriku zvolila Helena Grofová, která kandiduje za komunisty do pražského zastupitelstva. „Bravo, pane premiére. Hlavně měli zakázat komunistům, jako jste byl Vy, podnikat, to byste dnes nebyl ani miliardář, ani premiér a nepotřeboval byste podporu současných komunistů. Jste nejúspěšnější odchovanec KSČ, ale páteř Vám nenarostla, že?“ napsala na sociální sítě Grofová.

Na výroky zareagovala také místopředsedkyně KSČM Kateřina Konečná. „Člověk může pošlapat svou minulost, ale nikdy ji nevymaže. Jestli marketingoví poradci naznali, že by teď měl premiér říkat toto, pak by je měl vyhodit. Jakožto bývalý člen KSČ totiž s takovými prohlášeními působí trapně. Kdyby byl ale chlap s vlastním názorem, tak se aspoň ke své minulosti postaví čelem,“ řekla na Babišovo konto. „Vracení se k minulosti je pouze zástěrkou, jak odpoutat pozornost od řešení současných problémů,“ doplnila komunistka Miloslava Vostrá.

Předseda komunistů Vojtěch Filip se k Babišovi zase vyjádřil o něco mírněji. Podle něj jde jen o nabubřelou a vychloubačnou rétoriku v rámci nadcházejících volebních kampaní. „Na práci KSČM to nemá žádný a autorovi spíše škodí, než pomáhá, ale to je jeho věc,“ vyjádřil se k výrokům Filip.

Čtěte také: Kdo s kým bude vládnout? Piráti i Čižinský si vybírají, ODS chce koalici po volbách

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články