Slovenský prezident z politiky neodejde. Názor změnil po vraždě Kuciaka

Slovenský prezident z politiky neodejde. Názor změnil po vraždě KuciakaNOVÉ
Svět

Kiskova kariéra

nin Echo24

Slovenský prezident Andrej Kiska oznámil, že koncem tohoto roku zveřejní, jak se v budoucnu zapojí do politiky. Ještě minulý rok tvrdil, že po skončení prezidentského mandátu nemá v úmyslu kandidovat do Národní rady ani zakládat politickou stranu. Názor mu podle jeho slov změnila vražda novináře Jána Kuciaka a následná politická krize. ,,Politický zápas, který jsem začal v roce 2014, nepovažuji za skončený,“ prohlásil Kiska v rozhovoru pro slovenský server Aktuality.sk.

Kiska odmítl konkretizovat jména nebo podrobnosti o tom, co v politice plánuje. ,,Nemám ještě dostatečně dobře připravené to, co chci dělat, abych to oznámil,“ uvedl slovenský prezident v rozhovoru pro televizi Markíza. Nevyloučil ovšem, že podpoří již existující politickou stranu nebo založí stranu novou. 

Zatímco před rokem Kiska veřejně vyhlásil, že nehodlá zakládat politickou stranu, minulý týden naznačil, že situaci dnes vidí jinak. „Jenom hlupák nemění názory, když se změní okolnosti. Vražda vašeho kolegy a jeho snoubenky změnila moje původní záměry,“ řekl slovenský prezident v rozhovoru pro server Aktuality.sk, v jehož redakci Ján Kuciak působil. 

Kiska o svých dalších krocích mlčí, založení politické strany zatím potvrdit nechce. ,,O tom, co udělám, potřebuji zodpovědně přemýšlet a plánovat,“ řekl v rozhovoru Kiska. Andreje Kisku k přehodnocení názoru na parlamentní politiku vedla nejenom vražda novináře Kuciaka, ale i následná krize na slovenské politické scéně. To podle něj dramaticky změnilo situaci a ukázalo se, že je změna na Slovensku nutná. ,,Rád bych spojil lidi, kteří jsou schopní postavit slušnou vládu,“ zdůraznil Kiska. 

Kiska také minulý týden oznámil, že na ve volbách v roce 2019 s nebude ucházet o znovuzvolení. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že se chce více věnovat rodině. Dlouhodoběji nejoblíbenější slovenský politik chce důvěru veřejnosti využít právě k zahájení nové politické éry na Slovensku.

Čtěte více: Kiska překvapil, o nový prezidentský mandát se ucházet nebude

Na zdraví mého syna, kandidovat na prezidenta už nebudu, oznámil Fico

Související články