10 nej článků, které zaujaly čtenáře Echo24 v roce 2019
Top 10 článků
Přinášíme výběr 10 článků autorů deníku Echo24 a Týdeníku Echo, které podle čtenosti na internetu nejvíce zaujaly čtenáře v kalendářním roce 2019.
1. Státní pohřeb pro Karla Gotta
Největší pozornost čtenářů v uplynulém roce k sobě připoutal rozhovor s expertem na protokol a někdejším mluvčím prezidenta Václava Havla Ladislavem Špačkem, který okomentoval okolnosti posledního rozloučení s Karlem Gottem a také zmiňoval zvyklosti při pohřbívání významných osobností.
Karel Gott na lafetě v doprovodu generality? Nepřichází v úvahu, říká Ladislav Špaček
2. Kolik ve skutečnosti dostanou důchodci navíc
Druhý nejčtenější redakční článek byl text, který vznikl po hlasování o nedůvěře vládě, které se odehrálo v červnu a koalice ANO a ČSSD jej ustála. Pirátští poslanci tehdy v Poslanecké sněmovně vládě vyčetli, že ve skutečnosti nepřidává seniorům 900 korun, protože podstatnou část z tohoto marketingového čísla tvoří povinná valorizace důchodů.
Důchodcům nepřidáváte 900, tvrdí Piráti. „Objevili jste Ameriku,“ kontruje Maláčová
3. Další bič na podnikatele a živnostníky
Třetím nejexponovanějším byl prosincový text o změně daňového řádu, která prodlouží lhůtu na vracení daňového odpočtu u DPH z 30 dní na 45 dní. Patnáctidenní prodloužení bude znamenat zejména pro menší firmy citelný zásah, kdy mnozí podnikatelé budou muset u bank shánět půjčky k zaplacení svým dodavatelům. Nejvíce tato změna zasáhne ty, kteří dlouhodobě vykazují nadměrné odpočty v souvislosti s vývozem svého zboží a služeb, tedy exportéry nebo stavební firmy.
Chystá se bič na podnikatele. Živnostníky donutí k půjčkám a kontokorentům
4. Česko-čínské rozepře
Frekventovaným tématem v roce 2019 byly česko-čínské vztahy, kterými výrazně zamíchalo hlavní město Praha, když ukončilo partnerskou smlouvu s Pekingem. Častým terčem kritiky byl čínský velvyslanec v ČR Čang Ťien-min. Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) o něm dokonce uvedl, že „lhal“ poté, co čínské velvyslanectví interpretovalo schůzku s Babišem v Průhonicích ohledně kauzy Huawei. Do rozepří se s diplomatem dostal také ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který schůzku na resortu kultury předčasně ukončil a z jednání s Ťien-mingem odešel.
Zaorálek odešel z jednání s čínským velvyslancem. „Nedalo se to poslouchat“
5. Ostře sledovaná Bradáčová
Pozornost budil také další vývoj kauz trestně stíhaného předsedy vlády Andreje Babiše, jenž na podzim několik měsíců trestně stíhaný nebyl. Rozhodnutí Městského státního zastupitelství v Praze přezkoumal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který věc vrátil k došetření a stíhání opět obnovil, své stanovisko k celé věci ale vypracoval také úřad vrchní státní zástupkyně v Praze Lenky Bradáčové.
Bradáčová poslala Zemanovi své rozhodnutí o Čapím hnízdě
6. Audit, který potápí Andreje Babiše
Evropská komise v roce 2019 vypracovala také audit o střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, jehož předběžné i finální výsledky zaslali kontroloři do České republiky. V obou případech obsahy auditní zprávy unikly na veřejnost, ačkoliv se tomu české úřady v čele s ministerstvem pro místní rozvoj snažily zabránit. Analýzu k letní předběžné auditní zprávě sepsal komentátor Týdeníku Echo Petr Holub.
Dvě věty auditu, které děsí Andreje Babiše
7. Kdo přijde na Hrad po Zemanovi
Dalším diskutovaným tématem bylo možné spojení stran demokratické opozice a společný postup do voleb. V říjnu pronikla na veřejnost také informace o to, že pět opozičních stran uvažuje o společném kandidátovi na úřad prezidenta. Řádné prezidentské volby jsou sice na programu až v roce 2023, i tak se ale o možných nástupcích současné hlavy státu již hojně spekuluje.
Pět opozičních stran uvažuje nad společným kandidátem pro prezidentské volby
8. Náhlá výměna ministra spravedlnosti
Čtenářskou pozornost upoutal také dubnový komentář Petra Holuba, který analyzoval situaci předsedy vlády Andreje Babiše poté, co v dubnu náhle vyměnil vedení resortu spravedlnosti: Jana Kněžínka nahradila Zemanova oblíbenkyně Marii Benešová. Reakce znepokojené veřejnosti eskalovala v sérii demonstrací.
Nejtěžší rozhodnutí v Babišově historii
9. Co chce Milion chvilek
Pozornost vzbudil komentář Martina Weisse po listopadové demonstraci Milionu chvilek pro demokracii na pražské Letné. Komentátor Týdeníku Echo rozebral požadavky spolku Milion chvilek směrem k trestně stíhanému premiérovi Andreji Babišovi či ministryni Marii Benešové.
Dvě slepá místa Miliónu chvilek
10. Odchod náměstkyně, která řešila audit
Desítku nesledovanějších článků uzavírá zpráva deníku Echo24 z konce září, že na ministerstvu pro místní rozvoj končí náměstkyně Olga Nebeská, která podepsala odpověď Evropské komisi na návrh auditní zprávy konstatující střet zájmů premiéra Andreje Babiše. Své rozhodnutí oznámila ve stejný čas, kdy ministerstvo dopravy řízené hnutím ANO dosadilo do vedení státních Českých drah jejího manžela Václava Nebeského. Piráti to označili za politickou trafiku.
Odcházím, říká náměstkyně, která podepsala dopis Komisi na Babišův střet zájmů