1 Byznys Andreje Babiše

Premiér chce bojovat proti zelené Evropské unii. Zrušit přimíchávání biopaliv však odmítá

NOVÉ

Témata: , , , , ,

Musíme bojovat proti zelenému Evropskému parlamentu. Předseda vlády Andrej Babiš na sněmu hnutí ANO zkritizoval dosavadní směřování Evropské unie a také snahu zvyšovat podíl obnovitelných zdrojů. Jmenovitě se pak podivil nad rozmachem elektroaut a biopaliv. Babiš má však z přimíchávání biopaliv do pohonných hmot užitek. Jeho bývalé společnosti z holdingu Agrofert, který má nyní ve svěřenském fondu, obchodují se státem vlastněným distributorem pohonných hmot Čeprem. Piráty, kteří požadují zrušení nutnosti přimíchávat biopaliva, však hnutí ANO odmítlo.

Babiš si v nedělním projevu postěžoval na Evropskou unii, že při zavádění zelené politiky diktuje propagaci biopaliv. „Musíme bojovat proti zelenému Evropskému parlamentu, který přichází s různými návrhy, které mohou perspektivně i zničit evropský průmysl. Nepřeháníme to s obnovitelnými zdroji? Proč nám někdo diktuje náš energetický mix? Elektroauta? To je začátek konce evropského automobilového průmyslu. V minulosti biopaliva? Takže musíme skutečně v Evropském parlamentu jasně bojovat za budoucnost Evropy. Za její bezpečnost a za její průmysl,“ řekl Andrej Babiš.

Společnosti z holdingu Agrofert, ze kterého je Babiš podle slovenských rejstříků konečným uživatelem výhod, však obchodují ve velkém se státem vlastněným distributorem pohonných hmot. Společnost Preol dodávala v minulém roce Čepru biopaliva z 50 procent a firma Primagra z 0,7 procenta. Ještě před třemi lety přitom obě společnosti dodávaly biopaliva z 80 procent.

Změnit podporu biopaliv chtějí Piráti, kteří ve sněmovně představili novelu zákona o ochraně ovzduší. V ní argumentují tím, že řepka či jiné plodiny na výrobu biopaliv devastují krajinu. Opozičníci také chtějí novelou začít se snižováním emisí či podporou inovací a rozvoje, která by s přimícháváním biopaliv přišla.

Hnutí ANO přes kritický výrok Andreje Babiše k biopalivům odmítlo cokoliv změnit. „Byl bych rád, kdyby to tak bylo, ale není. Pan předseda poslaneckého klubu Faltýnek mi návrh podepsat odmítl,“ řekl pro Echo24 jeden z předkladatelů Radek Holomčík.

Andrej Babiš přitom seděl ve vládě, když poslanci hlasovali o zrušení daňové podpory pro biopaliva. Ve sněmovně se odehrála absurdní situace, kdy se Babiš zdržel hlasování, tři poslanci z hnutí ANO se postavili proti daňové podpoře a pětadvacet poslanců se vyslovilo pro návrh. Opozice okamžitě začala vládu kritizovat za to, že pomáhá byznysu Andreje Babiše. Ten však uvedl, že poslanci měli nakázáno hlasovat pro zrušení podpory. „Nejsem ale předseda poslaneckého klubu a ten se rozhodl tak, že bude plnit koaliční smlouvu," uvedl Babiš na svou obranu. 

Spoléhat se tak Piráti budou muset na podporu ostatních klubů. Zatím mohou počítat s hlasy politiků z TOP 09 a STAN, kteří se v minuém volebním období pokusili omezezit podporu biopaliv přes novelu zákona o spotřeních daních.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Skončí Babišův byznys s biopalivy? Piráty podpoří i TOP 09

Piráti provokují Babiše. Navrhují zrušit přimíchávání biopaliv do pohonných hmot

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.