ODS chce zrušit superhrubou mzdu a nahradit ji 15procentní sazbou
Zrušení superhrubé mzdy
Opoziční ODS navrhla sněmovně zrušení superhrubé mzdy. Nahradit ji chce jednotnou sazbou daně z příjmu z hrubé mzdy ve výši 15 procent. Změny by podle ODS znamenaly sedmiprocentní růst čistých mezd všech zaměstnanců. Vláda podobný krok chystá až za rok kvůli chybějící politické podpoře, uvedla na jaře ministryně financí Alena Schillerová (ANO).
Se zrušením superhrubé mzdy počítalo původně ministerstvo financí už od ledna příštího roku. V souladu s programovým prohlášením vlády ji chtělo nahradit zavedením sazby daně z příjmu fyzických osob 19 procent. Solidární zvýšení daně chtělo zachovat zavedením 24procentní sazby z hrubé mzdy. Podle reakcí expertů pro ČTK by tyto změny nechaly daňové zatížení prakticky na současné úrovni.
Novela ODS by podle navrhovatelů přinesla zaměstnanci s hrubou mzdou 30 000 korun bez započtení vlivu slev na dani měsíčně 1530 korun. „Což ročně představuje 18 360 Kč,“ uvedli občanští demokraté. ODS chce novelou také zrušit sedmiprocentní solidární přirážku k dani z příjmů pro lidi s příjmem nad zhruba 1,2 milionu ročně, kterou s platností od roku 2013 zavedla vláda Petra Nečase (ODS).
ODS s hnutím ANO „závodí“ v tom, kdo a jak skoncuje s desetiletým dítětem jménem superhrubá mzda, které právě ODS pomohla přivést na svět, uvedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. „ODS hovořila o konci superhrubé mzdy již před dvěma lety, tehdy to ale ještě ministr financí Babiš, šéf ANO, odmítal. Návrh ODS je ekonomicky smysluplný do té míry, že by lidem snížil daně, a podpořil tak jejich spotřebu a obecně ekonomickou aktivitu,“ řekl Kovanda s tím, že by to mělo blahodárné makroekonomické účinky.
„Aby měl návrh ODS smysl ve svém celku, musí strana doložit, jak zalátá předpokládaný výpadek příjmů státní kasy. Nebo musí připustit, že bude tolerovat vyšší dluh. To by ale bylo v rozporu s její kritickou rétorikou vůči vládě, které se zhusta koncentruje – a oprávněně, nutno dodat – právě na poukazování na neschopnost vlády redukovat v letech prosperity úroveň zadlužení,“ dodal Kovanda.
Zrušení superhrubé mzdy slibovaly ANO a ČSSD už před pěti lety
Koncept superhrubé mzdy prosadil bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v rámci daňové reformy od ledna 2008. Vyčísluje základní hrubou mzdu zaměstnance zvýšenou o pojistné na zdravotním a sociálním pojištění placené zaměstnavatelem.
„Koncept superhrubé mzdy byl zaveden s cílem zvýšit informovanost zaměstnanců o celkových nákladech zaměstnavatele spojených s vyplácením mezd. Tento cíl byl naplněn, je možné se vrátit k jednoduššímu konceptu zdanění hrubé mzdy,“ stojí v důvodové zprávě k návrhu poslanců ODS.
ODS ve zdůvodnění své daňové novely připomíná, že zrušení superhrubé mzdy slibovaly nynější vládní strany ANO a ČSSD už před pěti lety, loni pak menšinová vláda Andreje Babiše (ANO). Stejný záměr má v programovém prohlášení nynější koaliční vláda ANO a ČSSD s podporou KSČM.