1 Kvalita spermií

Kvalita spermií poklesla za 80 let o 50 %, na vině jsou i chemikálie doma, tvrdí vědci. Trpí muži i psi

NOVÉ

Témata: , ,

Dvě chemikálie, které se vyskytují v domácnostech, jsou podle anglických vědců spoluodpovědné za dramatický pokles kvality spermií u mužů, ale třeba i u psů. Jejich kvalita je podle studie Nottinghamské univerzity až o 50 % nižší než před 80 lety.

Jako problematické byly označeny chemikálie DEPH, což je změkčovadlo na bázi flatátu a polychlorovaného bifenylu 153. DEPH se nachází v kobercích, podlahách, oblečení, hračkách, odkud se může dostat do jídla. Průmyslová verze PCB 153 se pak až do roku 1980 používala v různých průmyslových oblastech.

Vědci nalezli tyto chemikálie v odebraných vzorcích od 11 mužů. Ve všech případech vedly ke zpomalení toku spermií a zvýšené fragmentaci DNA. Jde ale jen o jedny z řady příčin poklesu kvality spermií, nyní ale důkladnějí identifikované a popsané. 

Zjistilo se také, že to není problém pouze u mužů, data ukázala, že se to týká také domácích psů. Chemikálie se totiž našly i v domácnostech, kde jsou chováni a také v jejich žrádle. 

Čtěte také: Venezuela prohlásila německého velvyslance za nežádoucí osobu, do 48 hodin má opustit zemi


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.