„Kdo zakašle, toho poženou domů.“ Prymula nastínil, jak by mohla vypadat situace na podzim

KORONAVIROVÁ OPATŘENÍ

„Kdo zakašle, toho poženou domů.“ Prymula nastínil, jak by mohla vypadat situace na podzim
Epidemiolog Roman Prymula Foto: Jan Zatorsky
2
Domov

job Echo24

Epidemiolog Roman Prymula v rozhovoru pro deník Právo nastínil, jak by mohla vypadat situace na podzim. Pokud podle epidemiologa nebude dostatečná kapacita testování, bude se muset nastavit velmi přísná společenská kontrola. Uvedl, že zvyšování kapacity testování je velkým problémem, protože chybí laboranti.

Podle Prymuly by v případě nedostatečné kapacity lidé s příznaky museli zůstat doma: „Jakmile by někdo zakašlal, tak by ho hnali domů.“ Problémem by podle něj ale v této situaci bylo, že lidé, se kterými přišli do kontaktu, by museli taktéž do karantény. Tím by se mohl ohrozit chod státu. „Může nastat situace, že bude najednou v karanténě deset procent populace,“ uvedl.

Prymula v rozhovoru také znovu zdůraznil obavu, že situaci s covidem bude na podzim komplikovat chřipková sezóna. „Řada lidí si bude myslet, že mají příznaky covidu, a budou se dožadovat testování,“ dodal.

Epidemiolog však vidí naději v novém typu testů, které mají Američané. Tyto lamptesty už nepotřebují několikafázový průběh a nejsou tak technologicky i finančně nákladné. Výsledek je pak indikován vizuálně. Nejsou sice tak přesné, ale dostatečné. Prymula řekl, že teoreticky bychom měli do tří týdnů tyto testy mít. Otestovat by se takto mohlo 30 až 50 tisíc lidí denně.

V pátek v Česku přibylo 293 potvrzených případů covidu-19, denní nárůst se tak vrátil pod 300. Od začátku epidemie se novým koronavirem nakazilo 19.693 lidí. Přibližně 70 procent z nich už se uzdravilo a 394 pacientů s covidem zemřelo. Aktuálně nemocných je rekordních 5567.