Vážně někdo věří, že jsme zaplacení? říká organizátor protibabišovských demonstrací

Demonstrace proti Benešové

Vážně někdo věří, že jsme zaplacení? říká organizátor protibabišovských demonstracíRozhovor
Domov

Karolína Vaverková

Na protest proti jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti (za ANO) je na pondělí plánována už druhá demonstrace. Na Staroměstské náměstí v Praze ji svolává spolek Milion chvilek. „Chceme její demisi. Obáváme se o nezávislost justice a chceme záruky, že dokud nebude kauza Čapí hnízdo vyřešena, nebude docházet ke změnám v justici,“ říká v rozhovoru pro Echo24 předseda spolku Mikuláš Minář. Demonstrace navazuje na akci z minulého týdne, kdy se i přes nepříznivé počasí se v Praze sešly tisíce lidí k protestu proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a změně v čele ministerstva spravedlnosti. Za nezávislou justici se demonstrovalo také v dalších městech v zemi.

Kdo vystoupí na demonstraci?

Máme potvrzené politiky z pěti demokratických stran. Se zástupci ČSSD ještě jednáme.

Jaké požadavky bude nadcházející demonstrace klást?

To je demonstrace za dva konkrétní kroky. Jsme přesvědčení, že je Marie Benešová nepřijatelná jako ministryně spravedlnosti a nemá jí být. Chceme tedy její demisi. Obáváme se dále o nezávislost justice a chceme záruky, že dokud nebude kauza Čapí hnízdo vyřešena, nebude docházet ke změnám v justici (Marie Benešová navrhuje justici zúžit, píšeme o tom ZDE). 

Proč vám vadí Marie Benešová?

Základní problémy jsou tři. Prvním je překotná výměna ministra spravedlnosti den poté, co policie navrhla obžalovat premiéra Babiše. Druhý je výběr nového ministra. Marie Benešová zhruba dva roky otevřeně straní Andreji Babišovi, začalo to v září 2017, kdy nehlasovala pro jeho vydání policii k trestnímu stíhání. Tím třetím je, že ačkoli se premiér i prezident snaží stavět Benešovou do světla nezávislé bojovnice proti korupci, nezávislá není. Bezpochyby rozumí justičnímu prostředí, ale spor je v tom, že ministr nesmí být někdo s osobními vazbami na trestně stíhaného premiéra ani na prezidenta. Ten nemá mít své lidi ve vládě, to už bychom byli v úplně jiném systému.

Komunikujete s Marií Benešovou?

Ne, ani se o to nesnažíme. Naše stanoviska jsou jasná. Není prostor pro debatu, posíláme si jen veřejné vzkazy. Ona nám vzkázala, že na náměstích vidí mladé lidi, kteří podle ní nerozeznají soudce od státního žalobce. Takto naposledy demonstranty shazoval soudruh Miroslav Štěpán, načež mu dav odpověděl, že nejsou děti. To mi také vzkážeme. Mohu navíc paní Benešovou ujistit, že mezi demonstranty byli i profesoři práva, kteří by jí mohli v lecčem poučit.

S Andrejem Babišem jste se někdy setkali?

Naposledy se loni na jaře vyjednávalo o veřejné schůzce. A to v návaznosti na to, že nás po demonstraci 9. dubna 2018 označil za lidi, kteří nechtějí argumentovat a jenom křičí. Vyzvali jsme ho k veřejné debatě, přijal to a pak z toho vycouval. My reagovali němou demonstrací. Od té doby jsme se o schůzku nesnažili. 

Občas se v reakci na demonstrace ozvou hlasy, že jsou demonstranti zaplacení. Co vy na to?

Má na to smysl reagovat? Absurdní. Po demonstracích 17. listopadu se říkalo, že se rovnou na ruku vyplácelo dva a půl tisíce. To by při účasti třiceti tisíců lidí stálo 75 milionů. Vážně někdo věří, že bychom to zaplatili?

‚V jádru je deset organizátorů‘

Kdo je Milion chvilek? Kdo jsou organizátoři?

V jádru je nás asi deset organizátorů, dalších deset je v širším kruhu. Já jsem předseda spolku, místopředseda je Benjamin Roll a pomáhá nám Jiří-Jakub Zévl. Přidal se i středoškolák Kryštof Zapletal a spolupracujeme s režisérkou Amálií Kovářovou. Máme publicitu, kterou jsme nečekali. Občas nám lidé nadávají a vyhrožují…

Jak to myslíte, že vyhrožují?

To jsou takové výkřiky do zpráv na Facebooku a v mailu. Někdy jsou i tvrdší, píšou nám, co bychom si zasloužili.

Jak je spolek financován?

Od drobných dárců z řad signatářů. Nemáme ani korunu z veřejných zdrojů. To je pro nás důležité. Průměrná výška daru signatářů (petice za Babišovo odstoupení má nyní přes tři sta tisíc podpisů – pozn. red) za loňský rok je 900 korun. Největší dar byl padesát tisíc, to za velkou sumu nepovažuji. Stačí se podívat, jaké částky lítají na transparentním účtu hnutí ANO.

Před květnovými volbami do Evropského parlamentu má největší podporu hnutí ANO, hlas mu chce dát 28 procent, vyplývá z CVVM. Je tu pořád silná skupina lidí, kterým nevadí to, co demonstrantům. Co vy na to?

V pořádku, je to jejich právo, nic proti tomu. Nemáme ambice Babišovi demonstracemi srazit preference. Zároveň není možné, abychom přijímali otevřené pokusy o ovládnutí justice a hrozbu poškození demokratického systému jenom proto, že to část společnosti nevidí. Svou roli vidíme v mobilizaci občanské společnosti, jinak je to samozřejmě na politických stranách. Proto je na demonstrace zveme a ukazujeme, že občanská společnost umí mluvit s politiky. 

Doporučí Milion chvilek, koho volit?

V žádném případě, to si nikdy netroufneme, ani u parlamentních voleb. Vyzveme jen k účasti ve volbách.

Dále čtěte: „Nebezpečné plány.“ Výroky Benešové ženou znovu lidi do ulic