1 Změny v justici?

Hamáček proti zúžení justice. Změny u žalobců nejsou na stole, řekl

Nové

Témata: , ,

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se nebrání odborné debatě na téma struktury státních zastupitelství. Konkrétní návrh však není na stole a není dost času připravit kvalitní předpis do konce současného volebního období, řekl v pátek předseda sociální demokracie novinářům. V justici je podle něj navíc nutné řešit důležitější věci.

Čerstvě jmenovaná ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) uvažuje o zeštíhlení čtyřstupňového systému soudů a státních zastupitelství na třístupňový. Znamenalo by to konec státních zastupitelství v Praze a Olomouci. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že o možné úpravě se mluví dlouhodobě, ale žádný konkrétní návrh není aktuálně „na stole“.

Podobný názor má i předseda koaliční ČSSD. „Že je tu dlouhodobá diskuse o reformě justice, to je pravda, ale to je z mého pohledu diskuse pro odborníky. Nemám nic proti tomu, abychom odborně diskutovali, jestli má být soustava tří- nebo čtyřstupňová, ale je to koncepční věc na léta dopředu,“ uvedl Hamáček. Diskusi o zásadních změnách v justici nepovažuje několik dní po změně ministra za vhodnou. „Dávat teď na stůl zásadní změny mi nepřijde vhodně načasované,“ konstatoval.

‚Není dost času‘

I pokud by odborná debata dospěla k tomu, že jsou změny na místě, podle Hamáčka není do voleb dost času návrh kvalitně připravit a prosadit. „Od diskuse k paragrafovému změní je dlouhá cesta. A nemyslím, že je to to hlavní, co bychom měli v rámci justice řešit,“ uvedl. Za potřebnější považuje další plány Benešové, například zrychlení soudního řízení či lepší organizaci na soudech.

Kvůli změně ministra spravedlnosti a obavám z ohrožení justice v Česku se v pondělí v Praze a dalších městech sešly tisíce lidí na demonstracích. Protest chce spolek Milion chvilek zopakovat s účastí politiků. „Já rozumím, že celá řada občanů nesouhlasí s touto vládou. Je legitimní vyjádřit postoj i demonstracemi,“ uvedl Hamáček. Nevadí mu, že mezi demonstranty se objevil bývalý předseda ČSSD a expremiér Bohuslav Sobotka. „Pokud chce vyjádřit svůj politický názor účastí na demonstraci, je to jeho svaté právo,“ řekl Hamáček.

Změnu ministra spravedlnosti kritizovali demonstranti či opozice v souvislosti s trestním stíháním Babiše v případu Čapího hnízda. Hamáček v pátek zopakoval, že ČSSD bude u změn ve státním zastupitelství ostražitá. Trvá i na stanovisku, že případné hlasování o konci nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana ve funkci by bylo posledním hlasováním současné vlády ANO a ČSSD.

Dále čtěte: Babiš doporučil Benešové raději mlčet, od návrhu na změny v justici se distancoval

„Nebezpečné plány.“ Výroky Benešové ženou znovu lidi do ulic

Plány Benešové jsou podezřelé, mají dostat justici pod tlak, obává se opozice

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Tištěný Týdeník Echo věnuje velkou pozornost politickým a společenským událostem, historii, literatuře, filmu a kultuře obecně.

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info