Hamáček proti zúžení justice. Změny u žalobců nejsou na stole, řekl

Hamáček proti zúžení justice. Změny u žalobců nejsou na stole, řeklNové
Domov

Změny v justici?

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se nebrání odborné debatě na téma struktury státních zastupitelství. Konkrétní návrh však není na stole a není dost času připravit kvalitní předpis do konce současného volebního období, řekl v pátek předseda sociální demokracie novinářům. V justici je podle něj navíc nutné řešit důležitější věci.

Čerstvě jmenovaná ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) uvažuje o zeštíhlení čtyřstupňového systému soudů a státních zastupitelství na třístupňový. Znamenalo by to konec státních zastupitelství v Praze a Olomouci. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že o možné úpravě se mluví dlouhodobě, ale žádný konkrétní návrh není aktuálně „na stole“.

Podobný názor má i předseda koaliční ČSSD. „Že je tu dlouhodobá diskuse o reformě justice, to je pravda, ale to je z mého pohledu diskuse pro odborníky. Nemám nic proti tomu, abychom odborně diskutovali, jestli má být soustava tří- nebo čtyřstupňová, ale je to koncepční věc na léta dopředu,“ uvedl Hamáček. Diskusi o zásadních změnách v justici nepovažuje několik dní po změně ministra za vhodnou. „Dávat teď na stůl zásadní změny mi nepřijde vhodně načasované,“ konstatoval.

‚Není dost času‘

I pokud by odborná debata dospěla k tomu, že jsou změny na místě, podle Hamáčka není do voleb dost času návrh kvalitně připravit a prosadit. „Od diskuse k paragrafovému změní je dlouhá cesta. A nemyslím, že je to to hlavní, co bychom měli v rámci justice řešit,“ uvedl. Za potřebnější považuje další plány Benešové, například zrychlení soudního řízení či lepší organizaci na soudech.

Kvůli změně ministra spravedlnosti a obavám z ohrožení justice v Česku se v pondělí v Praze a dalších městech sešly tisíce lidí na demonstracích. Protest chce spolek Milion chvilek zopakovat s účastí politiků. „Já rozumím, že celá řada občanů nesouhlasí s touto vládou. Je legitimní vyjádřit postoj i demonstracemi,“ uvedl Hamáček. Nevadí mu, že mezi demonstranty se objevil bývalý předseda ČSSD a expremiér Bohuslav Sobotka. „Pokud chce vyjádřit svůj politický názor účastí na demonstraci, je to jeho svaté právo,“ řekl Hamáček.

Změnu ministra spravedlnosti kritizovali demonstranti či opozice v souvislosti s trestním stíháním Babiše v případu Čapího hnízda. Hamáček v pátek zopakoval, že ČSSD bude u změn ve státním zastupitelství ostražitá. Trvá i na stanovisku, že případné hlasování o konci nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana ve funkci by bylo posledním hlasováním současné vlády ANO a ČSSD.

Dále čtěte: Babiš doporučil Benešové raději mlčet, od návrhu na změny v justici se distancoval

„Nebezpečné plány.“ Výroky Benešové ženou znovu lidi do ulic

Plány Benešové jsou podezřelé, mají dostat justici pod tlak, obává se opozice

Související články