Vyjednávání na Twitteru. Hlava J&T Tkáč si vyměňuje tweety s Tvrdíkem

twitterové vyjednávání

Vyjednávání na Twitteru. Hlava J&T Tkáč si vyměňuje tweety s TvrdíkemAKTUALIZUJEME
Jaroslav Tvrdík na Česko-čínském fóru Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Velmi nezvyklou formu má vyjednávání mezi firmou J&T a CEFC Europe o úhradě dlužné částky. Šéf J&T Patrik Tkáč si s odvolaným místopředpředsedou představenstva CEFC Europe Jaroslavem Tvrdíkem vyměňují veřejně vzkazy na Twitteru. J&T ve čtvrtek kvůli nesplaceným závazkům odvolala představenstvo CEFC, to se bránilo, že nejzazším termínem pro uhrazení dluhu byla až páteční 14. hodina. J&T však v pátek odpoledne stále nemělo o provedení platby žádné informace.

„Jarda lže. Obrovské úsilí najít dohodu je stále bez úspěchu. Namísto zaplacení podal 40 předběžných opatření. Jsme připraveni okamžitě přijmout platbu zákonnou cestou a odevzdat klíče,” napsal dnes dopoledne na svém Twitteru Tkáč. 

Reagoval tím na čtvrteční večerní Tvrdíkův tweet, že CEFC China odmítá kroky J&T k převzetí kontroly nad společností CEFC Group (Europe) Company.  Podle Tvrdíkova tweetu je čínská firma připravena uhradit do pátečního odpoledne veškeré závazky vůči skupině J&T. 

Tvrdík později ještě ironicky tweetoval, že zákon nepočítá s tím, že by věřitel nechtěl své peníze zpět. Podle něj prý  J&T odmítá bezdůvodně přijmout peníze, přestože je CITIC (vlastní 49 % v CEFC Europe)  k zaplacení CEFC China řádně zmocněn.
 

Dluh přes 11 miliard

CEFC China Energy dluží skupině J&T 450 milionů eur (11,5 miliardy Kč). Pohledávku má zaplatit čínský státní konglomerát CITIC Group, který má v CEFC Europe podíl 49 procent. O problémech CEFC se začalo psát poté, co vyšlo najevo, že jejího šéfa Jie Ťien-minga, který je poradcem prezidenta Miloše Zemana, vyšetřují čínské úřady pro podezření z ekonomické kriminality.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

20:00 Obracejte se na naše nové vedení, říká zpráva na webu CEFC

Na stránkách evropské pobočky CEFC se vedle čtvrtečního vyjádření skupiny J&T, která firmu převzala, objevila také výzva, aby se potenciální partneři CEFC obraceli na její nové vedení. „Všichni členové představenstva (včetně p. Jaroslava Tvrdíka) byli s účinností k 17. květnu 208 odvoláni a na uvolněné pozice byli zvoleni pan Dušan Palcr a pan Peter Kubík, kteří jsou oprávněni za společnost CEFC jednat a na které se můžete obracet v souvislosti s Vaším zaměstnáním či spoluprací se společností CEFC,“ stojí v textu. Dokument hovoří i o novém sídlu společnosti na pražském Proseku.

19:50 Prohlášení CEFC o nepřátelském postupu nahradila zpráva J&T

Prohlášení společnosti CEFC China, že považuje převzetí její evropské pobočky skupinou J&T za nepřátelské a je odhodlaná podniknout proti němu podniknout právní kroky, v pátek podvečer vystřídala čtvrteční zpráva J&T s obecnými informacemi o převzetí z důvodu neuhrazení dluhu ze strany CEFC.

15:40 O uhrazení dluhu CEFC nemáme žádné informace, zní z J&T

Investiční skupina J&T nemá žádné informace o tom, že by ji čínská společnost CITIC Group v pátek uhradila dlužných 450 milionů eur za společnost CEFC Europe. ČTK to sdělil zdroj z firmy, společnost CEFC zatím na dotaz o platbě nereagovala. J&T ve čtvrtek kvůli údajnému nedodržení závazku odstavilo předsednictvo CEFC a dosadila krizový management. CEFC se brání s tím, že je připravena dluh uhradit a že termín splatnosti byl stanoven na páteční 14:00.

10:05 Podle Babiše se jedná o záležitost soukromých firem

„Je v zájmu našich firem, aby bylo jasno, kdo je majitel. Doufejme, že se to vyjasní co nejdřív,“ uvedl premiér v demisi Andrej Babiš. „Myslím si, že je to důležité hlavně ve vztahu k Travel Servisu, což má samozřejmě dopad na naše lidi a další firmy,“ doplnil šéf vlády.

10:00 Hrad nechce problémy CEFC Europe komentovat

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček v reakci na problémy CEFC uvedl, že Hrad aktuální záležitost nebude komentovat.

9:30 J&T chce o úvěru CEFC jednat, společnosti se však nedohodly na způsobu splacení

J&T Private Investments (JTPI) je připravena k dalším jednáním se společností CITIC o splacení závazků CEFC. „V jednáních mezi CITIC a JTPI nedošlo ve stanovených lhůtách k dohodě nad způsobem splacení. Ochrana investice byla logickým krokem. K dalším jednáním se společností CITIC jsme připraveni,“ uvedl mluvčí JTPI Petr Málek.

8:00 Tkáč: Jardo Klame. Jsme připraveni okamžitě přijmout platbu a odevzdat klíče

Zakladatel a spolumajitel společnosti J&T Patrik Tkáč na Twitteru reagoval na Jaroslava Tvrdíka, který tvrdí, že CEFC je připravená J&T zaplatit. „Jardo klame. Obrovské úsilí najít dohodu ale stále bez úspěchu. Namísto placení podal 40 předběžných opatření. Jsme připraveni okamžitě přijmout platbu a odevzdat klíče,“ napsal podnikatel.

7:50 CEFC China chce hájit CEFC Europe právními kroky proti J&T

CEFC China odmítá pokus J&T o nepřátelské převzetí CEFC Europe a jejích aktiv v Česku. Je připravena proti J&T podniknout právní kroky. J&T Private Investments (JTPI) ve čtvrtek uvedla, že CEFC v dohodnutém termínu neuhradila pohledávky, CEFC však tvrdí, že peníze připravené a termín pro zaplacení byl dnes.

PÁTEK 18. května

22:00 CEFC má podle Tvrdíka peníze na uhrazení pohledávek, odmítl kroky J&T

Čínská CEFC odmítá kroky finanční skupiny J&T k převzetí kontroly nad společností CEFC Group (Europe) Company. Čínská firma je připravena uhradit do pátečního odpoledne veškeré závazky vůči skupině J&T. Na svém Twitteru o tom ve čtvrtek informoval dosavadní místopředseda představenstva evropské CEFC Group Company Jaroslav Tvrdík. Čínský státní konglomerát CITIC Group podle Tvrdíka na účet u ČSOB Praha odeslal 475 milionů euro (12,1 miliardy korun). O připravenosti uhradit veškeré závazky CEFC China do pátečních 14:00 byla společnost J&T informována už před rozhodnutím o přebrání výkonu akcionářských práv, uvedl Tvrdík.

19:30 CEFC neuhradila dluhy, J&T odvolala představenstvo CEFC Europe

Čínská CEFC China Energy v dohodnutém termínu neuhradila pohledávky vůči J&T Private Investments (JTPI). Česká společnost proto přebrala výkon akcionářských práv v CEFC Group (Europe) Company, odvolala její představenstvo a dosadila krizový management. Ve čtvrtek to uvedl mluvčí J&T Private Investments Petr Málek.

Ve čtvrtečních večerních hodinách společnost J&T Private Investments (JTPI) oznámila, že čínská CEFC China Energy v dohodnutém termínu neuhradila pohledávky. Česká společnost proto přebrala výkon akcionářských práv v CEFC Group (Europe) Company, odvolala její představenstvo a dosadila krizový management.

CEFC China rovněž odmítla pokus J&T o převzetí CEFC Europe a jejích aktiv v Česku. Je připravena proti J&T podniknout právní kroky. CEFC China také potvrdila slova Jaroslava Tvrdíka, že peníze jsou připravené k převodu. J&T v reakci na to následně potvrdila, že je ochotna o úvěru CEFC jednat, musí se však dohodnout způsob platby. Jak ale v pátek odpoledne potvrdil jeden ze zdrojů z firmy, J&T o úhradě dluhu nemělo žádné informace ani po údajném nejzazším termínu, kdy měl být závazek vyrovnán, tedy po pátku 14:00.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Zlo není duševní choroba

KOMENTÁŘ

David K., který koncem minulého roku vraždil na pražské filozofické fakultě a v Klánovicích, nezabíjel z ideologických motivů a nebyl nějakým způsobem ...

00:07

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články