Makedonii nezachránil ani prezident. Poslanci přehlasovali jeho veto k názvu země

Nový název Makedonie

Makedonii nezachránil ani prezident. Poslanci přehlasovali jeho veto k názvu zeměNOVÉ
Svět

Makedonský parlament podruhé schválil ratifikaci dohody s Řeckem, která řeší spor o název bývalé jugoslávské republiky kompromisem Republika Severní Makedonie. Poslanci vládní většiny tak zvrátili veto, kterým prezident Ďorge Ivanov minulý týden v úterý první ratifikaci zamítl.

Už předem bylo zřejmé, že makedonský zákonodárný sbor, Shromáždění, ratifikaci schválí i napodruhé. Stejně jako ve středu před dvěma týdny pro ni dnes zvedlo ruku 69 z celkového počtu 120 poslanců. Jeden z hlasujících se zdržel. Všichni zástupci hlavní opoziční strany VMRO-DPMNE, která dohodu důrazně odmítá, se hlasování zdrželi.

Dohoda řeší 27 let trvající spor obou balkánských zemí. Řekové považují název sousední země za zásah do svého dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii. Kvůli tomu Atény také stále blokují snahu Makedonie vstoupit do EU a do NATO. Podle dohody by novým oficiálním názvem měla být Republika Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie.

Prezident po opětném schválení ratifikace parlamentem má nyní podle ústavy povinnost dokument podepsat, ale není jasné, zda to vzhledem ke svému silnému nesouhlasu skutečně udělá. Pokud odmítne, vláda by mohla iniciovat řízení, jehož výsledkem může být prezidentovo odvolání. Někteří činitelé vládní koalice naznačili, že by se prezidentova neochota dala obejít tím, že by ratifikaci dohody místo něj stvrdil podpisem předseda parlamentu jako druhý nejvyšší ústavní činitel. Podle jiných by dokument mohl vstoupit v platnost zveřejněním v úředním věstníku.

Konečné slovo mají mít při schvalování dohody makedonští občané v referendu, které se předpokládá v září nebo v říjnu.

Po makedonském schvalovacím procesu přijde na řadu ratifikace řeckým parlamentem. Premiér Alexis Tsipras to ale nebude mít jednoduché. Proti dohodě se staví nejen většina opozičních stran, ale i koaliční partner Tsiprasovy formace SYRIZA, strana Nezávislí Řekové.

S dohodou není spokojena značná část jak makedonské, tak řecké veřejnosti. V obou zemích se proti ní konaly velké demonstrace.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Makedonie schválila dohodu o názvu země. Prezident se tomu brání