Izraelská premiéra. Škoda Scala se k prvním zájemcům dostane v květnu, cena prozatím neznámá

Nový model škodovky

Izraelská premiéra. Škoda Scala se k prvním zájemcům dostane v květnu, cena prozatím neznámáAKTUALIZOVÁNO
Nová Škoda Scala Foto:

Foto: Škoda

7
Domov

Nová Škoda Scala, která je nástupcem modelu Rapid, se začne v hlavním závodě automobilky v Mladé Boleslavi vyrábět v únoru příštího roku. V dubnu bude vůz uvedený na trh a v květnu s ním odjedou první zákazníci. Ceny automobilka oznámí v průběhu ledna. Během světové premiéry vozu v izraelském Tel Avivu to uvedli zástupci Škody Auto. Škoda chce v příštím roce prodat v Česku téměř 10 000 kusů nového modelu.

„V České republice chceme v příštím roce prodat téměř deset tisíc vozů Scala. Později jej ve třídě doplní i chystaný městský crossover a oba modely by měly dohromady výrazně zvýšit náš podíl v tomto segmentu,“ řekl ČTK ředitel Škody pro ČR Luboš Vlček. O ceně nechtěl spekulovat, jen podotkl, že jde o zcela nový vůz, který je kvalitativně výrazně nad Rapidem.

Podle motoristických expertů by se cena mohla pohybovat kolem 350.000 Kč, Škoda Rapid ve verzi Spaceback se nyní doprodává za cenu od 299.900 Kč. Golf začíná na 429.900 Kč a Focus na 369.990 Kč.

Scala je první model značky Škoda postavený na platformě MQB A0 koncernu Volkswagen, kterou využívá například VW Polo. V nabídce je pět motorů s výkony od 66 kW (90 k) do 110 kW (150 k). Scala bude nabízená s benzinovými agregáty 1,0 nebo 1,5 TSI, dieselovým motorem 1,6 TDI a v závěru letošního roku se objeví i verze litrového motoru na zemní plyn CNG. Vozy budou dodávané buď s manuální šestistupňovou převodovkou, na přání pak s automatickou sedmistupňovou převodovkou DSG.

Automobilka chce modelem oslovit mladší sportovněji založené zákazníky. „Novým modelem otevíráme novou kapitolu vozů kompaktní třídy. Jedná se o zcela nový vůz, který ve třídě výrazně posouvá měřítka v oblasti technologií, bezpečnosti a designu. Dokládá to i svým novým názvem. Současně Scala skvěle prezentuje atraktivnost v duchu „smart understatement“, typickou pro značku ŠKODA. Jsme přesvědčeni, že se Scale podaří nově nastavit měřítka kompaktních vozů značky Škoda,“ uvedl předseda představenstva Škody Bernhard Maier. Scala má konkurovat tradičním hatchbackům, jako je VW Golf, Ford Focus, Kia Ceed nebo Opel Astra.

Jako první sériově vyráběný vůz Škoda v Evropě má na pátých dveřích namísto loga nápis Škoda, poprvé také disponuje standardně připojením k internetu přes LTE a je také prvním modelem Škody s dynamickými zadními blinkry. Ty tvoří jednotlivé LED diody. Po aktivaci směrového světla se jednotlivé diody rozsvěcí po sobě směrem od vnitřní strany po vnější.

Škoda, stejně jako u jiných modelů, přišla s největším zavazadlovým prostorem ve své třídě o objemu 467 litrů. Délka vozu je 4,362 metru, což je o šest cm více, než měřil předchůdce Rapid. V nabídce jsou kola o rozměru 16 až 18 palců. Na přání bude nabízený systém Sport Chassis Control, který nabízí nastavení podvozku s režimy Normal a Sport, které lze přepínat ve volbě jízdního režimu Driving Mode Select. Asistenční systémy hlídají změnu jízdního pruhu nebo mrtvý úhel. Na přání je k mání také adaptivní tempomat (ACC), který je aktivní do rychlosti 210 km/h, a parkovací asistent. Vůz má ve standardní výbavě LED světlomety a LED zadní skupinové svítilny.

Virtuální Kokpit, který je dostupný na přání, má displej o velikosti 10,25“, což je největší rozměr v rámci třídy kompaktních vozů. Díky novým mobilním online službám Škoda Connect mohou cestující pomocí mobilního telefonu zamknout a odemknout vůz nebo aktualizovat software infotainment systému nebo mapy navigace „vzduchem“. Díky zabudované kartě eSIM s připojením LTE je vůz vždy online, navíc disponuje systémem tísňového volání eCall.

Kromě standardně dodávaných pátých dveří je dostupná také varianta vozu s prodlouženým sklem pátých dveří. Nápis ŠKODA je v tomto případě umístěn přímo na skle. Emotion paket navíc nabízí velkou panoramatickou střechu s elektronicky ovládanou sluneční roletou a černý spoiler pátých dveří.

Scala nabízí také elektricky ovládané páté dveře s funkcí Tip-To-Close, které jsou nabízeny v této třídě poprvé, nebo mechanicky sklopné, elektricky odjistitelné tažné zařízení, které se vyklopí po stisknutí tlačítka v zavazadlovém prostoru.

Čtěte také: Škoda Auto představí v Tel Avivu nový model Scala. Podoba je zatím tajná

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.