Veterány okrádali i ministři. Kosovo obžalovalo 12 lidí z podvodů s vyplácením penzí

Veterány okrádali i ministři. Kosovo obžalovalo 12 lidí z podvodů s vyplácením penzíNOVÉ
Soud v Kosovu Foto:

ilustrační foto: Shutterstock

Svět

Desetimilionové podvody

Kosovský státní prokurátor v pátek obžaloval 12 lidí, včetně vysoce postavených představitelů kosovské vlády, z podvodů týkajících se vyplácení důchodů. Obžalovaní údajně zaregistrovali tisíce lidí jako válečné veterány a ti pak čerpali miliony eur ze státních příspěvků na penzi. Informovala o tom agentura Reuters.

V Kosovu čerpá důchod určený pro válečné veterány asi 40 000 lidí, asi polovina z nich ale podle prokuratury ve válce za nezávislost na Srbsku v letech 1998-1999 nikdy nebojovala.

Mezi obžalovanými je ministr kosovských bezpečnostních sil Rrustem Berisha a jeho náměstek Agim Çeku, který byl v letech 2006-2008 kosovským premiérem. Çeku, který se odmítl k situaci vyjádřit, zároveň stojí v čele komise, jež posuzuje žádosti veteránů o příspěvky.

Prokuratura dále uvedla, že podvody týkající se důchodů stály stát 68 milionů eur.

Mezinárodní měnový fond (MMF) dlouhodobě Kosovo varoval, že program penzí pro válečné veterány bude pro rozpočet zátěží.

Çeku, stejně jako mnoho kosovských politiků, byl vysoce postaveným členem Kosovské osvobozenecké armády (UÇK). Mnoho obyvatel Kosova tak k němu chová velký respekt, což vyšetřování komplikuje, píše Reuters. Jeden prokurátor na případu přestal pracovat a odletěl do USA, jelikož prý čelil výhrůžkám.

Kosovo, které má asi 1,8 milionu obyvatel, převážně etnických Albánců, vyhlásilo nezávislost na Srbsku v roce 2008. Stalo se tak téměř deset let po intervenci NATO, jejímž cílem bylo ukončit krvavé útoky Srbů proti etnickým Albáncům.

Čtěte také: Srbsko podmiňuje dohodu s Kosovem členstvím v EU v roce 2025

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články