1 Směrnice o zbraních

Český myslivec u evropského soudu. Začal historicky první soud Česka s EU

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Proti zákazu některých zbraní bojuje Česká republika u soudního dvora Evropské unie. Svárem problému je unijní směrnice o zbraních, která zakazuje některé poloautomatické zbraně nebo zásobníky. Podle české žaloby je směrnice diskriminační a omezuje zejména držitele legálních zbraní. K soudu přišel českou delegaci podpořit i známý myslivec a bývalý zastupitel za TOP 09 v Brně Bohumil Straka. 

Soudní spor mezi Českou republikou a Evropskou unií přitáhl podle Bohumila Straky velkou pozornost. „Koná se v největším sále, kde to sleduje cca 100 návštěvníků a tlumočníci vše překládají do 20 jazyků,“ uvedl na svém profilu na Facebooku. Za Českou republiku dorazil k projednání sporné směrnice náměstek ministra zahraničí Martin Smolek, který hájí český postoj k údajné diskriminační směrnici. Českou republiku podpořilo i Maďarsko a Polsko.

Proti České republice stojí ve sporu Evropský parlament, Rada Evropské unie a Franice. Podle české žaloby směrnice omezuje držení zbraní pro majitele legálních zbraní. Některé ustanovení navíc nejsou dostatečně přesná a neumožňují majitelům zbraní znát jejich práva a povinnosti.

Výsledek soudu po první dni je nejasný. Další jednání budou pokračovat. Na konci března vystoupí se svým stanoviskem generální advokátka, podle které se však soud nemusí řídit. Soud následně rozhodne o verdiktu do několika měsíců.

Podle české strany je důvodem přijetí směrnice harmonizace předpisů členských států v oblasti předcházení trestné činnosti a terorismu. Stát namítá, že k tomu nemá unie pravomoc. Oproti tomu Evropská unie tvrdí, že pro směrnici se vyslovila většina států, aby znesnadnili teroristům obstarávání zbraní. 

Směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi schválil Evropský parlament v polovině loňského března. Proti normě se ihned zvedla vlna nevole. Změny by se dotkly téměř všech zhruba 300 000 držitelů zbrojních průkazů a také držitelů znehodnocených zbraní nebo zásobníků, které zatím nepodléhají evidenci.

Česko už dříve podalo k Soudnímu dvoru EU i návrh na odklad účinnosti. To však zamítl místopředseda evropského soudu Antonio Tizzano, který uvedl, že směrnice se musí dodržet, protože byla přijata a Česká republika nedoložila svá tvrzení. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Zbraňová směrnice EU – špatný krok špatným směrem

Chtějí vám vzít zbraně? Asi budou brzy potřeba

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info
,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.