Český myslivec u evropského soudu. Začal historicky první soud Česka s EU

Směrnice o zbraních

Český myslivec u evropského soudu. Začal historicky první soud Česka s EUNOVÉ
Český myslivec Bohumil Straka u Evropského soudu Foto:

Facebook Bohumila Straky

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Proti zákazu některých zbraní bojuje Česká republika u soudního dvora Evropské unie. Svárem problému je unijní směrnice o zbraních, která zakazuje některé poloautomatické zbraně nebo zásobníky. Podle české žaloby je směrnice diskriminační a omezuje zejména držitele legálních zbraní. K soudu přišel českou delegaci podpořit i známý myslivec a bývalý zastupitel za TOP 09 v Brně Bohumil Straka. 

Soudní spor mezi Českou republikou a Evropskou unií přitáhl podle Bohumila Straky velkou pozornost. „Koná se v největším sále, kde to sleduje cca 100 návštěvníků a tlumočníci vše překládají do 20 jazyků,“ uvedl na svém profilu na Facebooku. Za Českou republiku dorazil k projednání sporné směrnice náměstek ministra zahraničí Martin Smolek, který hájí český postoj k údajné diskriminační směrnici. Českou republiku podpořilo i Maďarsko a Polsko.

Proti České republice stojí ve sporu Evropský parlament, Rada Evropské unie a Franice. Podle české žaloby směrnice omezuje držení zbraní pro majitele legálních zbraní. Některé ustanovení navíc nejsou dostatečně přesná a neumožňují majitelům zbraní znát jejich práva a povinnosti.

Výsledek soudu po první dni je nejasný. Další jednání budou pokračovat. Na konci března vystoupí se svým stanoviskem generální advokátka, podle které se však soud nemusí řídit. Soud následně rozhodne o verdiktu do několika měsíců.

Podle české strany je důvodem přijetí směrnice harmonizace předpisů členských států v oblasti předcházení trestné činnosti a terorismu. Stát namítá, že k tomu nemá unie pravomoc. Oproti tomu Evropská unie tvrdí, že pro směrnici se vyslovila většina států, aby znesnadnili teroristům obstarávání zbraní. 

Směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi schválil Evropský parlament v polovině loňského března. Proti normě se ihned zvedla vlna nevole. Změny by se dotkly téměř všech zhruba 300 000 držitelů zbrojních průkazů a také držitelů znehodnocených zbraní nebo zásobníků, které zatím nepodléhají evidenci.

Česko už dříve podalo k Soudnímu dvoru EU i návrh na odklad účinnosti. To však zamítl místopředseda evropského soudu Antonio Tizzano, který uvedl, že směrnice se musí dodržet, protože byla přijata a Česká republika nedoložila svá tvrzení. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Zbraňová směrnice EU – špatný krok špatným směrem

Chtějí vám vzít zbraně? Asi budou brzy potřeba

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články