Teatrální gesta, zbytečnost, míní Zeman o úmyslu KDU-ČSL vyvolat nedůvěru obměněné vládě

Prezident k výměně ministrů

Teatrální gesta, zbytečnost, míní Zeman o úmyslu KDU-ČSL vyvolat nedůvěru obměněné vláděNOVÉ
Prezident Miloš Zeman a Jaromír Soukup Foto:

Foto: Twitter Jiřího Ovčáčka

1
Domov

Echo24

Požadavek lidovců, aby značně obměněná vláda Andreje Babiše znovu požádala sněmovnu o důvěru, protože už není tou, která začala vloni v létě úřadovat, považuje prezident Miloš Zeman za zbytečný. V pořadu Týden s prezidentem se nechal slyšet, že rád na jeho žádost přijme předsedu KDU-ČSL Marka Výborného a vysvětlí mu, že „takovými teatrálními gesty“ se preference nezvyšují. Lidovci reagovali hlavně na výměnu ministra spravedlnosti Jana Kněžínka za Zemanovu poradkyni pro justici Marii Benešovou.

Zeman dle svých slov v pozici premiéra vyměnil asi osm ministrů a nikdy o důvěru nežádal, protože to je svaté právo předsedy vlády. „Teď mně poslal nový předseda KDU-ČSL pan Výborný dopis. Velice rád ho přijmu na jeho žádost a pokusím se mu říci, že těmito teatrálními gesty se preference nezvyšují,“ prohlásil prezident v televizi Barrandov. 

Alternativní záměr lidovců přímo vyvolat hlasování o nedůvěře vládě považuje Zeman rovněž za zbytečný. Má za to, že se s ním pojí dlouhé diskuze u sněmovního pultíku, kde řada poslanců jen „exhibuje“. „Jenomže uvědomte si, že když ten parlament živě diskutuje s vědomím, že to stejně neprojde, tak ti, kdo to navrhují, de facto zatěžují práci poslanecké sněmovny,“ argumentovala hlava státu podobně jako Andrej Babiš, tedy že by se místo toho mělo hlasovat o návrzích zákonů.

O plánu vyměnit ministra Kněžínka prezident podle svých slov nevěděl. S ministrem se přitom v těch dnech přímo setkal při jmenování nových soudců. „A on mi ten člověk neřekl, že už předtím podal demisi,“ uvedl Zeman s dodatkem, že se mu to vůbec nelíbilo. Připustil, že si v médiích také přečetl, že za Kněžínkovým odchodem mohla stát jeho neviditelnost. Naopak k obavám opozice, že by ve spojitosti s kauzou Čapí hnízdo mohla Benešová uskutečnit čistky na státním zastupitelství, Zeman řekl, že jde spíše o bouři ve sklenici vody.

Že by mělo dojít k odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana označila sama Marie Benešová za spekulace. Má prý její důvěru. Pro Českou televizi ale nedávno uvedla, že by byla pro omezení funkčního období nejvyššího žalobce, a to asi na 7 let. Nynější šéf žalobců Pavel Zeman už přitom přesluhuje, ve funkci je od roku 2011. Podle Benešové potom záleží na tom, zda by mohl funkční období zopakovat. Dodala, že na vše je ještě třeba se podívat a „vykomunikovat“ to. Na ministerstvu je navíc návrh na přesoutěžení a časového omezení mandátu vedoucích státních zástupců, který je součástí vznikajícího zákona o státním zastupitelství.

Z vlády odchází taktéž ministr dopravy Dan Ťok a ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (oba za ANO). Ťok a Kněžínek uvedli, že se rozhodli k rezignaci sami, Nováková odchází na přání Babiše. Miloš Zeman jejich nástupce jmenuje 30. dubna. Nově povede ministerstvo průmyslu dosavadní místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček, ministerstvo dopravy náměstek majetkového úřadu Vladimír Kremlík. Výborný se domnívá, že by vláda měla požádat o obnovení důvěry krátce po jejich jmenování.

Čtěte také: Emoce k výměně Kněžínka za Benešovou neutichly. Opozice chce hlasování o důvěře

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.