Emoce k výměně Kněžínka za Benešovou neutichly. Opozice chce hlasování o důvěře

Kontroverzní výměna na ministerstvu spravedlnosti

Emoce k výměně Kněžínka za Benešovou neutichly. Opozice chce hlasování o důvěřeNové
Domov

Karolína Vaverková

Odmítavé reakce opozice a části společnosti na změnu ve vedení resortu spravedlnosti ani po Velikonocích neutichly. Opoziční TOP 09 v reakci na obavy, že změna v kontextu kauzy Čapí hnízdo povede ke změně vedení státních zástupců, navrhuje, aby nejvyšší státní zástupce nemohl být jen tak odvolán. Do toho lidovci vyzývají vládu, aby kvůli výměně ministrů požádala sněmovnu o důvěru. Občanská iniciativa Milion chvilek pro demokracii mezitím svolává demonstraci za nezávislost justice.

„Dnes jsme podali návrh, aby nejvyšší státní zástupce nemohl být jen tak odvolán. Reagujeme tím na kontroverzní výměnu ministra spravedlnosti za Marii Benešovou. Cílem rošády může být odstranění nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana kvůli kauzám premiéra,“ uvedl v úterý předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil. TOP 09 proto předloží novelu zákona o státním zastupitelství, která upravuje způsob odvolávání nejvyššího státního zástupce. Oproti dnešku, kdy jej vláda může odvolat kdykoliv bez udání důvodu, by bylo nutné, aby vláda uvedla důvody odvolání. Rozhodnutí musí být dle návrhu soudem přezkoumatelné.

Prezidentova poradkyně Marie Benešová, která Jana Kněžínka už brzy vystřídá v postu ministra spravedlnosti, označila za spekulace, že by mělo dojít k odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Má prý její důvěru. Pro Českou televizi ale nedávno uvedla, že by byla pro omezení funkčního období nejvyššího žalobce, a to asi na 7 let. Nynější šéf žalobců Pavel Zeman už přitom přesluhuje, ve funkci je od roku 2011. Podle Benešové potom záleží na tom, zda by mohl funkční období zopakovat. Dodala, že na vše je ještě třeba se podívat a „vykomunikovat“ to. Na ministerstvu je navíc návrh na přesoutěžení a časového omezení mandátu vedoucích státních zástupců.

Více píšeme ZDE: Nejde jen o nejvyššího žalobce. Ve hře je i zásadní změna vedení všech státních zastupitelstev

KDU-ČSL vyzve vládu, aby kvůli výměně ministrů požádala o důvěru

K výměně na ministerstvu se v úterý vrátily i ODS a KDU-ČSL. „Pokud by měl premiér zájem jednat čestně a v zájmu důvěry v justici, měl by se vzdát svého osobního výběru ministra spravedlnosti. V normální demokratické zemi by tento post nechal koaličnímu partnerovi, nebo by hledal dohodu s opozicí na osobě, která nebudí podezření,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.

Opoziční KDU-ČSL pro změnu chce po vládě ANO a ČSSD s podporou KSČM, aby znovu požádala poslance o důvěru. Důvodem je právě obměna ministrů. Pokud tak kabinet neučiní, považují lidovci za logické debatovat o vyvolání hlasování o nedůvěře, řekl předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Lidovci později v úterý na plénu neprosadili návrh, aby se „personálním zemětřesením“ ve vládě přednostně zabývala Sněmovna. Projednávání záležitosti vetovali poslanci vládního hnutí ANO. „Ministři se mění jako postavy na pražském orloji,“ zdůvodňoval Výborný svůj návrh před poslanci. Sněmovna by si podle něho zasloužila informace o tom, jaká je motivace premiéra Andreje Babiše (ANO) k rekonstrukci kabinetu.

Organizátoři ze skupiny Milion chvilek pro demokracii mezi tím připravují velkou demonstraci před jmenováním nové ministryně Benešové. Akce nazvaná Pochod za nezávislou justici se uskuteční 29. dubna a hlásí se na ni tisíce zájemců. Na facebookové stránce demonstrace nyní zájem o akci hlásí 24 tisíc lidí, slib účasti dalo na sociální síti více než šest tisíc lidí.

Dále čtěte: Výměna Kněžínka za Benešovou žene lidi do ulic. Chystá se demonstrace

Ve čtvrtek navíc poslance čeká mimořádná schůze k výroční zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) k hrozícímu schodku státního rozpočtu a k otázce střetu zájmů premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše. Schůze se ale nemusí uskutečnit. A to pokud, jako mnohokrát v uplynulých měsících, vládní poslanci nepodpoří program schůze. Schůzi svolávají opoziční ODS, Piráti a KDU-ČSL.

S Kněžínkem odchází i Nováková a Ťok

Z vlády odchází ministr dopravy Dan Ťok, ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková a ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (všichni za ANO). Ťok a Kněžínek uvedli, že se rozhodli k rezignaci sami, Nováková odchází na přání Babiše. Prezident Miloš Zeman jejich nástupce jmenuje 30. dubna. Ministerstvo průmyslu povede dosavadní místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček, ministerstvo dopravy náměstek majetkového úřadu Vladimír Kremlík a ministerstvo spravedlnosti poradkyně prezidenta pro justici Marie Benešová. Výborný se domnívá, že by vláda měla požádat o obnovení důvěry krátce po jejich jmenování.

Premiér Babiš a někteří členové jeho rodiny čelí návrhu na podání obžaloby v dotační kauze Čapí hnízdo. Premiér opakovaně říká, že jde o účelovou kauzu s cílem dostat ho z politiky a vinu odmítá.

Dále čtěte: Čapím hnízdem to nekončí. Babišovi hrozí další stíhání