Nejde jen o nejvyššího žalobce. Ve hře je i zásadní změna vedení všech státních zastupitelstev

Změna na rezortu spravedlnosti

Nejde jen o nejvyššího žalobce. Ve hře je i zásadní změna vedení všech státních zastupitelstevNové
Domov

Karolína Vaverková

Od chvíle, kdy se Česko dozvědělo, že do čela resortu spravedlnosti nastoupí prezidentova poradkyně Marie Benešová, obává se opozice a část společnosti dopadu výměny na státní zastupitelství v kontextu kauzy Čapí hnízdo. A v prvé řadě možného odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Státní zástupci jsou nyní zcela stěžejní ve vývoji kauzy, v níž čelí návrhu na podání obžaloby premiér Andrej Babiš (ANO) a někteří členové jeho rodiny. Ve hře je ale i možnost zásadní změny ve vedení všech státních zastupitelstev. Ministerstvo totiž v tichosti připravuje novelu zákona, jež umožní přesoutěžit pozice vedoucích státních zástupců. Detaily odmítá uvést.

Deník Echo24 o návrhu novely zákona o státním zastupitelství psal už loni v říjnu ZDE. Resort tehdy odmítl uvést detaily návrhu, prý teprve měly být předmětem diskuze. S návrhem ale počítal, protože uvedl, že by měl být předložen vládě ke konci roku 2019. Deník se s dotazy, kdo by konkurzy pořádal, zda by se přesoutěžení týkalo i nejvyššího státního zástupce, kdy bude návrh předložen a kdo by o vedení státních žalobců definitivně rozhodoval, obrátil na ministerstvo spravedlnosti znovu v dubnu. Ani tentokrát neuvedlo detaily.

Praxe ve vedení státních žalobců je nyní taková, že funkční období vedoucích státních zástupců časově omezené není.

Dále čtěte: Čistky nechystám, tvrdí Benešová, chce však omezit funkční období nejvyššího žalobce

„Bohužel ani dnes nebudeme v naší odpovědi příliš sdílní. Práce od vašeho posledního dotazu postoupily, aktuálně však probíhají interní debaty s Nejvyšším státním zastupitelstvím nad konkrétnějším textem, příliš detailně se v tuto chvíli vyjadřovat nemůžeme. To stejné platí také o harmonogramu prací, jejichž rychlost se bude odvíjet od stavu probíhajících debat,“ uvedla pro Echo24 za ministerstvo spravedlnosti Lucie Machálková.

O dosud nedokončeném návrhu na přesoutěžení šéfů státních zástupců na ministerstvu se informovalo v éře dnes dosluhujícího ministra spravedlnosti za ANO Jana Kněžínka. Není zatím jasné, jak se k návrhu nyní postaví jeho nástupkyně Marie Benešová. 

Benešová už označila za spekulace, že by mělo dojít k odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Má prý její důvěru. Pro Českou televizi ale nedávno uvedla, že by byla pro omezení funkčního období nejvyššího žalobce, a to asi na 7 let. Nynější šéf žalobců Pavel Zeman už přitom přesluhuje, ve funkci je od roku 2011. Podle Benešové potom záleží na tom, zda by mohl funkční období zopakovat. Dodala, že na vše je ještě třeba se podívat a „vykomunikovat“ to.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Výměna Kněžínka za Benešovou žene lidi do ulic. Chystá se demonstrace

Proč skončil Kněžínek? Soudcovská unie chce po vládě lepší vysvětlení