Ministr chystá zásadní změny na státních zastupitelstvích. Detaily tají

Změny ve vedení státních zastupitelství

Ministr chystá zásadní změny na státních zastupitelstvích. Detaily tajíNOVÉ
Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek Foto:


FOTO: Twitter Jiřího Ovčáčka

 

Domov

Karolína Vaverková

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) hodlá zasáhnout do vedení státních zastupitelství, v chystané novele slibuje přesoutěžení všech pozic šéfů státních zástupců. Kněžínek ale neříká to podstatné, jak by tyto konkurzy vypadaly a kdo by o vedení státních zástupců vlastně rozhodoval. Vedoucích státních žalobců je nyní asi sto, aby mohli ve funkci pokračovat, museli by dle chystané novely projít konkurzem.

Deník Echo24 se s dotazy, kdo by konkurzy pořádal a kdo by o vedení státních žalobců definitivně rozhodoval, obrátil na ministerstvo spravedlnosti. To ale říká, že zatím nic neví. „Předpokládá se, že návrh bude předložen vládě ke konci příštího roku. Otázky, na které se ptáte, budou předmětem odborné diskuze, která se nad novelizací povede, proto na ně nelze odpovědět,“ uvedl za resort Vladimír Řepka.

Návrhy na změny ve vedení státních zástupců přichází v kontextu změn ve vedení orgánů činných v trestním řízení. Na jaře premiér (tehdy v demisi) Andrej Babiš, sám trestně stíhaný v dotační kauze Čapí hnízdo, odstranil z vedení Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína. Následovalo „odstřelení“ šéfa civilní rozvědky Jiřího Šaška, kterého postavil exministr vnitra a nyní ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) mimo funkci v souvislosti s vyšetřováním hospodaření této tajné služby. Šéfem ÚZSI je nyní Marek Šimandla.

Více píšeme zde: Za půl roku „odstřelila“ Babišova vláda dva šéfy bezpečnostních sborů. Další odchází sami

Na možnost účelového střídání ve vedení státních zástupců upozornila komentátorka deníku Echo24 a Týdeníku Echo Lenka Zlámalová. Ministerstvo totiž neplánuje vyměnit či přesoutěžit všechny státní zástupce najednou, což vítá Unie státních žalobců ČR. Rozložení střídání ve vedoucích funkcích ale může být zásadní problém. „Načasování střídání tomu konkrétnímu vedoucímu žalobci, který je právě nepohodlný, se dá využít jako mocenský tah,“ napsala Lenka Zlámalová. Její komentář Obviněný Andrej Babiš se chystá zatlačit na Bradáčovou čtěte zde.

Novela, kterou ministerstvo spravedlnosti připravuje, není komplexní a novou úpravou státního zastupitelství, jak byla zpracována v minulém volebním období za ministra Roberta Pelikána (ANO) či dříve za ministra Pavla Blažka (ODS), uvedl pro Echo24 resort spravedlnosti. „Jedná se ‚pouze‘ o doplnění, změnu a revizi úpravy současné,“ řekl za ministerstvo Vladimír Řepka. 

Konkurzy vedoucích státních zástupců by se měly týkat i vedoucích vrchních státních žalobců, nikoliv ale hlavy státního zastupitelství. Tím je nyní Pavel Zeman, který je odvolatelný pouze vládou na návrh ministra spravedlnosti. Funkční období vedoucích státních zástupců, kterých je nyní zhruba sto, by mohlo být dále dle chystané novely pouze desetileté.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: „Vyměnit šéfy zastupitelství? Určitě ne naráz, to by vypadalo účelově“

Obviněný Andrej Babiš se chystá zatlačit na Bradáčovou

Ministr okomentoval Čapí hnízdo. Chystá změnu v obsazování šéfů zastupitelství